„Už budu mlčet.“ Jan Kraus v TV uhranul poselstvím

20.5.2021 9:47 dop.

„Všichni se dneska vyjadřují ke všemu, takže já budu mlčet,“ pronesl Jan Kraus ve své pravidelné show na Primě. Moderátor byl přitom politicky aktivní už od dob tzv. televizní krize v roce 2000 a před pěti lety ve své show uspořádal setkání osobností odsuzujících Miloše Zemana během tzv. „kauzy Brady“. Zda skutečně od politických vyjádření upustí, se tedy teprve ukáže. Diváky také ve středu večer nepřímo varoval, aby si dávali pozor na své soukromí: „Stačí kliknout a každý se o vás dnes dozví všechno,“ upozornil Kraus.

„Už budu mlčet.“ Jan Kraus v TV uhranul poselstvím
Foto: Repro Youtube
Popisek: Moderátor Show Jana Krause

Anketa

Má ministr Arenberger skončit?

69%
18%
hlasovalo: 10263 lidí
Kraus na úvod své show konstatoval, že pandemie už ustupuje. „No, nezakřikněme to. Koukal jsem, že na Tchaj-wanu, kde neměli skoro žádné nakažené, tak teď nějaké mají. Tak snad to u nás bude dobrý. A musím říct, že už já jsem takovej optimistickej, že snad to nejhorší máme za sebou. To už jsem tady párkrát byl, pak přišly ty další vlny, a zase jsem ztichnul,“ okomentoval nejdříve současný stav, kdy čísla nakažených i hospitalizovaných jdou dolů. Ale prý je pandemii vděčný za to, co všechno si uvědomil. Například to, že zprávy dělá opatrně a jen podle titulků.

„Dívám se na světový. Na světový je důležitý se dívat, protože sem se dostanou někdy s dvoudenním zpožděním. Přečtu si zprávu na nějakém webu světových novin. Druhý den, ta samá zpráva na stejném webu píše, že ta zpráva, co byla včera, není pravda. A za dva dny se ji tady dočtu jako novou zprávu. Na to, že už neplatí, na to se už nedostanou, protože ona mezitím zestárne. Takže s tím velmi opatrně,“ poučoval své publikum moderátor.

A dostal se do finále. „Všichni všechno vědí. Všichni se ke všemu vyjadřují. Takže když proběhne cokoliv, světový konflikt nebo přírodní katastrofa, všichni začnou říkat, kdo to zavinil, proč to je, co bysme měli dělat,“ konstatoval s nepřímou narážkou na politiky a sociální média.

„Beze mě. Já se k ničemu takhle vyjadřovat nebudu. Já jsem to léta dělal, když všichni byli zticha. A teďka všichni mluví, tak já budu zticha,“ prohlásil moderátor.

„Dřív bylo, že člověk jako já, který pracuje v televizi, tak je veřejně známá osoba, všichni nebo hodně lidí ho znalo. To jste teď vy taky. Nejste tak na první dobrou, ale je to chvilka googlení a hned vím, co jste zač. Stačí mi vaše fotka. A hned vím, co jste studovali, kde jste byli na dovolené, děti, všechno. Všichni jste veřejné osoby. Přeju vám to,“ dodal ještě ve spojitosti s tím, jak se všichni ke všemu vyjadřují.

Že se Kraus veřejně a politicky vyjadřuje už nějaký pátek je všeobecně známo. Na přelomu tisíciletí, kdy proběhla takzvaná televizní krize, jinak též nazývaná „spacáková revoluce“, byl mluvčím iniciativy Česká televize – věc veřejná. Její podpisovou akci k 2. lednu 2001 podepsalo přes 120 tisíc lidí.

Z nedávnější historie, v roce 2016 prezident Miloš Zeman odmítl udělit státní vyznamenání Jiřímu Bradymu, přeživšímu z koncentračního tábora a příbuznému ministra kultury Daniela Hermana. V Show Jana Krause pak proběhla série krátkých poselství k výročí svátku ustanovení republiky a pozval více než 40 osobností, mezi nimi Jana Rumla, Michaela Kocába, Táňu Fischerovou, Helenu Třeštíkovou či Báru Štěpánovou. A nejeden z hostů se do Zemana za neudělení vyznamenání trefoval.

Bývalý senátor Jan Ruml kupříkladu navrhoval, aby se senátoři a poslanci usnesli, že prezident Zeman není ze závažných důvodů schopen vykonávat svoji funkci podle paragrafu 66 ústavy. Aktivistka a herečka Táňa Fischerová mínila, že nejvyšší představitelé dělají z Česka gubernii Číny a Zeman se chová jako gubernátor. „Co je nejvyšší meta? Když mentál nedá metál,“ přednesl frontman kapely Tap Tap Šimon Ornest.

Anketa

Považujete Srby za bratrský národ?

96%
4%
hlasovalo: 13276 lidí
Krausovi také vadila přetahovaná o pražský magistrát v roce 2010. Že koalici uzavřela ODS a ČSSD, které ve volbách nezvítězily, nazval ve svém pořadu prasárnou. „Pro mě je to prasárna,“ trval si na svém, když měl jako hosta sociálního demokrata Karla Březinu.

„Vy jste vlastně udělali zpátky to, co bylo. Poté, co ti voliči vším, co dali najevo, že by chtěli změnu, dokonce tady pan Dienstbier deklaroval, že ať je ČSSD v opozici nebo ať je ODS v opozici, že to takhle už nepůjde, na základě toho byl zvolen tím lídrem, a pak to skončí tím, že nám slavnostně oznámíte, že bude to, co bylo. A teď nám všichni říkáte: Uvidíte, jak to bude jiný,“ stěžoval si moderátor.

„Nedávno jste mi lezli do zadku,“ popsal volební kampaň. „Nedávno jste nám slibovali hory doly a teď nám vysvětlujete, že jsme popletený,“ dodal.

Ohledně své politické angažovanosti se Kraus pohádal i s moderátorkou Barborou Tachecí a odkráčel ze studia s jejím diktafonem. Tachecí totiž řekla, že volil ČSSD, když ji vedl Jiří Paroubek. „Nevím, jak jste na to přišla, lžete. Jednou jsem volil do Senátu, jinak k volbám nechodím,“ řekl Kraus s tím, že volit je stejně bezcenné a nechce si ke stranám vypěstovat nějaký vztah.

V rozhovoru se později vzájemně obvinili ze lži a Kraus už toho měl dost. „Zase kecáte ty vaše blbosti. Vy jste řekla, že volím sociální demokracii, to je kravina, tohle si vezmu a jdu,“ odepnul si mikrofon a zmizel i s diktafonem, který patřil moderátorce.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: kas

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

20:21 Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

Senátor STAN David Smoljak v horní komoře působí jako předseda výboru pro záležitosti Evropské unie,…