,,Vy jste to prošustroval." ,,Lžete!" V ČT vytekl hnus případu H-System. Ten, co bude vystěhovávat, proti těm, co musí vypadnout

25.07.2018 9:54

Kauza H-System znovu hýbe českou justicí i politikou. Po rozsudku Nejvyššího soudu, který přikázal družstevníkům z Horoměřic, aby se do 30 dní vystěhovali ze svých domů, se ve studiu České televize střetl jejich zástupce Martin Junek se správcem konkurzní podstaty H-Systemu Josefem Monsportem. Zejména ze strany zkušeného právníka Monsporta se jednalo o velkou řečnickou show. Pak reagovali za politickou reprezentaci Mikuláš Ferjenčík a Helena Válková, kteří oba jen těžko skrývali ohromené překvapení.

,,Vy jste to prošustroval." ,,Lžete!" V ČT vytekl hnus případu H-System. Ten, co bude vystěhovávat, proti těm, co musí vypadnout
Foto: Printscreen vysílání ČT
Popisek: Josef Monsport, správce konkurzní podstaty H-Systém
reklama

Doposud soudy rozhodovaly tak, že právní vlastnictví domů je sice možná problematické, ale vystěhování jejich obyvatel by bylo proti dobrým mravům. Nejvyšší soud však nyní rozhodl zcela opačně. „Ty závěry neodpovídají judikatuře k výkladu dobrých mravů,“ vzkázal předseda senátu Zdeněk Krčmář.

Anketa

Je rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně podvedených klientů firmy H-System správné?

16%
84%
hlasovalo: 8137 lidí

Do studia ČT přišel vše komentovat jako zástupce družstva Svatopluk, sdružujícího majitele domů, Martin Junek a za druhou stranu správce konkurzní podstaty H-Systemu Josef Monsport.

Pro Martina Junka je rozsudek Nejvyššího soudu naprosto šokující. „Byli jsme velmi nemile překvapeni. Vůbec si neodokážeme představit, že bychom měli skutečně vyklidit domy během třiceti dnů, natož vůbec,“ uvedl. Lidé podle něj dali poté, co jejich peníze zmizely v H-Systemu, do dostavby domů své poslední úspory a teď na pořízení jiného bydlení nemají nic a jsou v zoufalé situaci.

Pak reagoval právník Monsport. „Říci jenom, že jsem spokojen s tím, že Nejvyšší soud akceptoval veškeré dovolací důvody, které jsme uplatnili, by bylo málo,“ řekl.