„Zjistěte, co si myslí ti, co ČT platí.“ Soud kvůli Newsroomu a jeho partě. Expert se nediví

22.11.2022 22:22 | Rozhovor

„Česká televize by měla sloužit veřejnosti, ne vládnoucí kastě.“ Mediálního a reklamního odborníka Jiřího Mikeše nepřekvapuje soud, kterému bude veřejnoprávní médium čelit kvůli nařčení členů Zdravého fóra, a tvrdí, že je nutná změna. Nespokojenost s objektivitou prý probublává i ve společnosti.

„Zjistěte, co si myslí ti, co ČT platí.“ Soud kvůli Newsroomu a jeho partě. Expert se nediví
Foto: Archiv Jiřího Mikeše
Popisek: Ing., Mgr. Jiří Mikeš

Česká televize bude muset svoji reportáž v pořadu Newsroom ČT24 hájit u soudu. Platforma Zdravé fórum podle svých slov vyčerpala všechny možnosti, jak se bránit proti nařčením, že její členové jsou dezinformátoři a šiřitelé nebezpečných výmyslů. Nikdo z nich navíc v reportáži nedostal sebemenší prostor k vyjádření. Porušení Kodexu České televize přitom téměř jednohlasně odsouhlasila Rada České televize a vyžádala si od ředitele Petra Dvořáka informace, jaké vyvodil důsledky z porušení kodexu, ten však prý odpověděl jen vyhýbavě a Rada ČT žádala o informaci znovu. Zdravé fórum se tak nedočkalo.

Podle Jiřího Mikeše nejde u České televize, co se týká reportáže, o žádnou výjimku. „Dělají to dlouhodobě, a když si všimneme, koho zvou do pořadů, jde o převahu těch, kdo jsou u vesla. Oponenti buď vůbec nejsou zváni, nebo jsou v menšině. Mě vůbec nepřekvapuje, že podobná reportáž v České televizi byla, protože co si budeme povídat, oni nejsou úplně objektivní. Dělají, co mohou, aby pomohli vládě a rozhodujícím složkám státu být na tom v očích veřejnosti nějak dobře. Ale když je něčeho moc, tak je toho zu viel (německy příliš, pozn. red.) a nálada nás, koncesionářů, kteří to platíme, začíná probublávat,“ řekl Mikeš s tím, že v České televizi bude nutné udělat radikální změny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Trefné

,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…