„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte si více v tomto článku.

23.06.2021 7:31 | Ze sítí
autor: kas

Za Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu v Teplicích po zásahu policie, se bude demonstrovat. V Praze se má odehrát demonstrace skupiny, která tvrdí, že policie jen chrání privilegia mocných a podrobuje všechny ostatní. Chce policii zrušit a spravedlnost si vybojovat zdola. „Životem uživatelů drog nesmí být pohrdáno jen protože nedokáží na vnucenou mizérii reagovat konstruktivním způsobem," tvrdí. A českého případu už si povšimli i ve Velké Británii a zazněla slova o rasismu.

„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat
Foto: Repro Youtube
Popisek: Zákrok policie proti Stanislavu Tomášovi

Případ úmrtí Roma Stanislava Tomáše už byl zmíněn i v zahraničních médiích. V deníku Guardian si ho povšimla novinářka Anna Košlerová. V článku píše, že „řada lidí srovnává to, jak s ním bylo zacházeno, s případem George Floyda".

Pro britský deník se vyjádřil romský aktivista Jozef Miker, který v Teplicích zjišťoval podrobnosti zásahu a zúčastnil se tryzny za zemřelého: „Lidé mi řekli, že se jmenoval Stanislav a bylo mu asi 40. Byl bez domova, ale pracoval jako ostraha v supermarketu. Když viděl, že druhý muž ničí auta, tak zakročil. Ale policisté si mysleli, že to udělal on."

„Udělali jsme mu pomníček, aby lidé věděli, co se tu stalo, nemělo by to zapadnout. Řada lidí je v práci a netuší. Budeme sem chodit každý den, dokud se nedozvíme pravdu," uvedl Miker dle Guardianu. Nesouhlasí s verzí, kterou policie prezentuje. „Zatímco policie tvrdí, že byl nemocný a zdrogovaný, místní mi řekli, že drogy nebral, jen léky na bolest zad. Není těžké si domyslet, co se stane, když kleknete na krk nemocnému," míní romský aktivista.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Gerloch vynesl kartu, která jde proti Pavlovi

11:00 Profesor Gerloch vynesl kartu, která jde proti Pavlovi

Kdo jinému jámu kopá, do Ankary neletí,“ konstatovala ke sporu prezidenta a vlády komentátorka Karol…