Eurozóna funguje od začátku špatně, přiznal tvůrce eura

03.12.2011 13:45 | Zprávy

Někdejší předseda Evropské komise a jeden z tvůrců eura Jacques Delors přiznal v rozhovoru pro britský deník Daily Telegraph, že eurozóna od svého vzniku funguje špatně. Idea je prý správná, ale nepodařilo se ji úspěšně převést do reality.

Eurozóna funguje od začátku špatně, přiznal tvůrce eura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí

Delors v interview kritizoval způsob realizace projektu společné měny. Za současnou dluhovou krizi podle něj může nedostatek centralizované koordinace hospodářské politiky jednotlivých zemí. Politici podle něj také přehlíželi, že některé ekonomiky byly slabé a některé státy hospodařily nevyváženě.

Pravdu měli prý ti členové EU, kteří euro nezavedli kvůli tomu, že podle nich bez jednotného řízení nemůže společná měna fungovat. Mezi tyto státy patří například Velká Británie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: par

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Poměrný systém

Proč vám při obsazování vedení sněmovny v minulém období nevadilo, že nebyl respektován poměrný systém a vadí vám to až teď, když se vás to týká?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už jen 20 %. Ukrajinská historička odhalila, jak to má Zelenskyj s podporou

17:45 Už jen 20 %. Ukrajinská historička odhalila, jak to má Zelenskyj s podporou

Ukrajinská historička Marta Havryšková označuje současnou korupční aféru na Ukrajině za „největší v …