Z šedé myši Fischera klidně může být krysa, myslí si Kubera

18.02.2012 9:21

Senátor Jaroslav Kubera je už senátorem dvanáct let. Mnohokrát se vyjádřil proti přímé volbě, která byla nakonec prosazena. Následků se Kubera ale bojí i nyní, jak vysvětlil v rozhovoru pro server denik.cz.

Z šedé myši Fischera klidně může být krysa, myslí si Kubera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Podle Kubery nejde o přímou volbu jako takovou, spíš o fakt, že jí nepředcházela téměř žádná systémová diskuze o ústavě. Všechno je pří šité příliš horkou jehlou. „Fischer už sbírá podpisy, přitom ale neví, jak to bude legislativně podchycené. Já bych třeba navrhoval, že podpisy pod peticí musejí být ověřené,“ říká Kubera v rozhovoru pro denik.cz.

Sobotka nemá šanci

„Vůbec považuji za nespravedlivé, že stejnou váhu vzhledem k nominaci má deset senátorů, dvacet poslanců, a 50 tisíc občanů. Z toho také plyne, že Senát může vyprodukovat nekonečné množství kandidátů. Ústava přece neříká, že to nemůžu podepsat zároveň Bobošíkové, Töpferovi, Klausové i Fischerovi,“ vysvětluje Kubera.

Jiří Pehe nedávno napsal, že by bylo dobré mít jednou prezidenta „šedou myš“. „Podle mne se z šedé myši může stát krysa. Znáte tu říkanku: Všechny myši v šedé chýši mají šaty šedé. Všechny myši v šedé chýši šedý myšák vede. Všechny myši v šedé chýši mají šedé šaty. Všechny myši v šedé chýši šedý myšák klátí. Jan Fischer je typickým příkladem člověka, u něhož je to riziko mimořádně vysoké,“ tvrdí Kubera.

SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta

Podle Kubery hrozí nebezpečí, že lidmi zvolený prezident bude svůj mandát považovat za mnohem silnější – proto by mohl premiérovi házet klacky pod nohy. „U Přemysla Sobotky se toho nebojím, na to je příliš zkušený. Jemu hrozí něco jiného. Řekl jsem mu, že když zvedl ruku pro přímou volbu, jeho prezidentství skončilo, protože v přímé volbě nemá nejmenší naději,“ prohlásil Kubera.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…