A je to tu zase: Sociální dávky prý budou se zpožděním

02.01.2014 9:08 | Zprávy

Nezaměstnaní i lidé závislí na sociálních dávkách opět nedostanou své peníze včas. Úřady práce se narychlo musejí vrátit k dodavateli Oksystem, který úřadům práce IT systém dlouhodobě poskytoval před nástupem ministra Drábka. Server iDnes.cz zjistil, že právě z toho důvodu hrozí zmatky a průtahy s výplatou.

A je to tu zase: Sociální dávky prý budou se zpožděním
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

Historie se tak podle serveru opakuje. Kromě přetížení úředníků a zpoždění výplat prý hrozí také táhlé právní komplikace pro Ministerstvo práce a sociálních věcí. To vše je ještě dílem exministra Jaromíra Drábka a jeho náměstka Vladimíra Šišky. Ti bez výběrového řízení nahradili dlouholetého dodavatele IT systému pro výplatu dávek Oksystem skupinou IT firem zastřešených Fujitsu. Jenže část smlouvy s Fujitsu napadly společnosti Indoc či Student Agency u antimonopolního úřadu. Sever iDnes.cz píše, že navzdory tvrzení bývalého vedení ministerstva, že na systém vypíše řádný tendr a že nový dodavatel Fujitsu bude levnější, se výměna dodavatelů tam a zase zpátky naopak prodraží a navíc hrozí právní spory.

Nová komplikovaná situace vznikla tak, že na základě rozhodnutí antimonopolního úřadu přestala mezi svátky úřadům práce dodávat své IT služby společnost Fujitsu. A náhradní dodavatel, Vítkovice IT Solutions, který pod záštitou Fujitsu tyto služby poskytoval a s nímž ministr práce František Koníček počítal, nemohl kvůli právním námitkám ze strany Fujitsu uzavřít novou smlouvu.

Při přesunu dat dochází k chybám

Muselo se tedy rychle najít řešení, které by úřadům práce vůbec umožnilo pracovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo vrátit k dodavateli Oksystem, který úřadům práce systém dlouhodobě poskytoval před nástupem Drábka. Z právního hlediska je to podle zjištění iDnes.cz jediná možnost. OKsystem má totiž s MPSV na tyto služby uzavřenou rámcovou smlouvu účinnou do 31. 12. 2014.

Ministerstvo si zatím prý netroufne příjemce dávek ujistit, že své peníze dostanou do data, na které byli zvyklí. Je prý nanejvýš pravděpodobné, že dojde i k chybám ve výplatách. Úředníci totiž dva roky spravovali část dávek (v nezaměstnanosti, v hmotné nouzi, pro zdravotně postižené) v systému Fujitsu a nyní budou muset data z něj dostat zpátky do systému staronového dodavatele. Při přesunu dat pak prý dochází k chybám a dávky buď chybí, nebo se vyplatí vícenásobně.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

21:21 „Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

Zahraniční média se shodují v tom, že střelbou na republikánského prezidenta Donalda Trumpa se prezi…