Seznam Zprávy publikoval první část obsáhlejšího rozhovoru s Petrem Fialou. Premiér pobavil některými originálními a neotřelými odpověďmi. Třeba tím, že ho netrápí osobní nízká oblíbenost, neboť kvůli oblíbenosti si ho lidé nevolí. Sice si moc nedokážu představit, jak se voliči hrnou dát hlas někomu neoblíbenému, ale budiž. Neoblíbenost premiéra tedy vůbec nic neznamená a o ničem nevypovídá?
Jasně že politik nemůže být oblíbený celou společností, protože ta bývá většinou rozdělena na chudé a bohaté, městskou a venkovskou populaci, takže v tomhle má pan Fiala pravdu, že nemůže být oblíben u celé veřejnosti. Ale jestliže je podle průzkumů hodnocen jako jeden z vůbec nejhorších premiérů na světě, nejen v Evropě, tak by se měl zamyslet nad tím, jestli náhodou nedělá něco špatně. Když se na výsledky průzkumů zadívá, tak se dozví, že větší část veřejnosti je s jeho vládou nespokojená. A on je premiér. To, že ty strany takhle splácal dohromady, aby vystřelil k moci za pomoci pana Rychetského, byl od začátku podvod na voličích. Částečně má pravdu, že ho lidé nevolili kvůli oblíbenosti, ale faktem je, že teď je skutečně neoblíbený.
Petr Fiala tvrdí, že kdyby ho měli v každé chvíli všichni podporovat, tak by vláda musela dělat jen věci, které všichni chtějí. Je z principu špatně, jak prohlašuje, když vláda postupuje tak, jak lidé chtějí?
To je úsměvné. Vláda by měla znát názory lidí, brát je na vědomí a vycházet vstříc oprávněným požadavkům občanů. Jestliže si jejich základních požadavků nehledí a prohlašuje, že jsme ve válce, nebo schválí ministryni Černochové nákup letadel, která budou za těch deset let nepotřebná, tak se premiér nemůže divit, že není v oblibě. Ani neměl dávat takovou nesourodou koalici dohromady. Ve vládě měly být dvě, maximálně tři, strany, ne takový slepenec, pak by to byl snad trochu čestný boj. Říkám snad trochu, takhle to je podvod na voličích, co tady udělali.
Předseda vlády rovněž zdůvodňuje, proč ho všichni nemůžou podporovat, poněvadž všichni nemají všechny informace, které jsou potřeba k tomu, aby se správně rozhodli. Dá se to takhle jednoduše odmávnout, že ho lidé nepodporují proto, že nemají potřebné informace? Na druhou stranu, co mu brání vystoupit po zásadních rozhodnutích před veřejnost a zdůvodnit, co vládu k tomu či onomu rozhodnutí vedlo?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník