A najednou to jde. Itálie uzavřela přístavy pro neziskovky dovážející nelegální migranty. Aby se nenakazili od Italů

11.04.2020 6:34

Po několika letech náporu nelegálních migrantů na Itálii, nyní se jim italské přístavy uzavírají. Italská vláda totiž tento týden vydala nařízení, v němž zakazuje migrantům vstup na své území minimálně do 31. července. Nařízení, které bylo mnoho let obtížné prosadit, nyní mohla italská vláda schválit díky tomu, že v něm k uzavření svých přístavů argumentuje obavou o bezpečnost migrantů, a to v důsledku šíření koronaviru.

A najednou to jde. Itálie uzavřela přístavy pro neziskovky dovážející nelegální migranty. Aby se nenakazili od Italů
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Itálie - migranti
reklama

Anketa

Tomio Okamura volá po referendu o vystoupení z EU. Jak byste v tomto referendu hlasovali?

hlasovalo: 27636 lidí
Italské přístavy, do nichž mířily davy nelegálních migrantů každým dnem, se podařilo uzavřít až poté, co vyvstala obava, že by se migranti mohli v Itálii nakazit koronavirem.

Mnoho let předtím přitom různé neziskové ‚humanitární‘ organizace pomáhaly migranty převážet do Itálie.

Situaci nemohlo řešit ani odmítavé stanovisko někdejšího italského ministra vnitra a šéfa strany Liga Mattea Salviniho, jelikož mu v uzavření přístavů pro lodě s migranty zabránily soudy.

„Je to alibismus pod rouškou koronaviru,“ poznamenává k situaci komentátorka serveru Reflex.cz Andrea Machová.

Připomíná, že v loňském roce dokonce italský zvláštní tribunál vydal doporučení Salviniho za jeho činnost ve funkci ministra vnitra obžalovat. Ten k tomu následně na sociální sítě napsal: „Hrozí mi tři až patnáct let vězení za to, že jsem bránil migrantům v nelegálním vstupu do Itálie. Nemám slov. Tážu se italského lidu: Mám být nadále ministrem vykonávajícím svá práva a povinnosti, nebo mám požádat ten či onen soud, aby rozhodl o migrační politice?“

Salvini byl následně v druhé polovině minulého roku z vlády premiéra Giuseppe Conteho po neshodách v kabinetu odstaven.

Přístup k migrantům se i přesto změnil, a to právě v důsledku šíření koronaviru. Ten změnil přístup nové italské vlády k ilegálním migrantům a k tzv. humanitárním organizacím, které je do Itálie vozí. „Najednou vše jde. Pod maskou bezpečnosti migrantů jim vláda nejnovějším dekretem zakázala přístup do přístavů,“ píše komentátorka, proč mohlo opatření italské vlády vůbec vzniknout.

Toto opatření bylo italskou vládou vydáno 7. dubna krátce poté, co německá nevládní organizace Sea-Eye nabrala u břehů Libye 150 migrantů a pokusila se je převézt do Itálie.

Následovalo nařízení italské vlády. „Po dobu trvání stavu nouze v důsledku šíření viru způsobujícího nemoc covid-19 nemohou italské přístavy zaručit podmínky, které by je klasifikovaly jako bezpečné přístavy,“ uvádí se v nařízení.

Stav nouze má v Itálii končit 31. července, může však být ještě prodloužen. Minimálně po tuto dobu tak mají Italové možnost si od nelegálních migrantů odpočinout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …