Ajaj. Orbán byl v USA a měl proslov. Servítky si nebral

5.8.2022 7:40 dop. | On-line

„Komunisté povstali z popela a spojili se s liberály, načež vystupují po celém světě silnější než kdykoli dříve… Komunisté a liberálové jsou nyní jedno a totéž a my je musíme opět porazit,“ vyzval na konferenci CPAC v texaské Dallasu maďarský premiér Viktor Orbán a dodal, že boj, který v jeho zemi vypukl po krvavém potlačení protikomunistického povstání sovětskými tanky, neskončil ani rokem 1989. Progresivisté však dnes mají volit jiné zbraně a receptem k vítězství je tak prý zejména obrana tradičních hodnot. „Otec je muž, matka je žena,“ zaznělo. Následovala otázka migrace, „strýček Gyuri“ Soros i Obama a Ukrajina. Mnozí prý budou v šoku.

Ajaj. Orbán byl v USA a měl proslov. Servítky si nebral
Foto: Repro YouTube The Independent
Popisek: Viktor Orbán promluvil na CPAC v Dallasu

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 23506 lidí
Orbán úvodem své řeči připodobnil Maďarsko k americkému Texasu, když prohlásil, že svou zemi považuje za „evropský stát osamělé hvězdy“, čímž narážel na přezdívku, jež americký stát Texas získal nejen kvůli své vlajce obsahující bílou hvězdu na modrém pozadí, ale také díky své historii zahrnující jeho boj za nezávislost na Mexiku či dřívější status Texasu jakožto nezávislé republiky. Hlavním rozdílem mezi oběma státy podle Orbána „bohužel“ je, že Budapešti nepřispívají na chod státu daní z příjmu ropné společnosti tak jako Dallasu.

„Nezávislost, svoboda a suverenita je to, oč my Maďaři bojujeme v posledních pěti stech letech. Bojovali jsme za křesťanství ve středověku a novověku, bojovali jsme za křesťanskou demokracii v 20. století a pokračujeme v tomto našem boji až do dnešních dnů,“ řekl maďarský předseda vlády.

Vzpomenul také unikátnost maďarštiny a velmi početné maďarské obyvatelstvo žijící za hranicemi jeho téměř desetimilionové země. „Jsme desetimilionový národ v srdci Evropy s unikátním jazykem. Papež František se mi jednou zmínil, že maďarština byla oficiálním jazykem v nebi, protože její naučení je záležitostí na věčnost,“ glosoval, načež premiér Maďarska přešel i ke svému představení.

„Měli byste o mě vědět, že jsem staromódní bojovník za svobodu a nejdéle sloužící ministerský předseda v Evropě. Jediný anti-migrační lídr na celém našem kontinentu,“ představil se s dodatkem, že je také lídrem země obléhanou „den za dnem progresivními liberály“.

To, že jednou bude moci mít projev na konzervativní konferenci CPAC ve Spojených státech je prý pro Orbána, coby celoživotního antikomunistu, něco, o čem během komunistické nadvlády před rokem 1989, ani nesnil.

Vyjádřil se, že mu během přemýšlení o tom, co konzervativcům v Americe při svém projevu předat, došlo, že je Maďarsko dosti vzdálené od toho, aby bylo světovou velmoci, jakou Spojené státy bez pochyby jsou, a projevy by tak měly spíše dělat američtí lídři k Maďarům. Následně ovšem prý pochopil, že jen jeho samotné pozvání do Ameriky zvládlo zmást mnoho lidí. „Například levicová média… Už teď si dokážu představit, s čímž zítra přijdou na titulních stranách: ‚Evropský ultrapravicový rasista, antisemita a Putinův trojský kůň řečnil na konferenci konzervativců‘. Nechci jim ale dávat žádné nápady, oni sami dobře vědí, jak se píší vylhané zprávy,“ padlo.

Dle Orbána je Maďarsko mediálnímu obrazu vzdálené na míle daleko. „Pravdou je, že jsme v Maďarsku zavedli nulovou toleranci rasismu a antisemitismu… Jestli tedy někdo přichází s takovýmito lživými prohlášenými, tak jsou to akorát idioti,“ rozproudil se maďarský premiér.

Zmatení dle něj pociťují také progresivisté. „Už teď jsou plně zabraní psaním svých ‚analýz‘, které Američany informují, jak jsem zničil demokracii,“ shrnul.

Pustil se i do amerických demokratů. „Respektujeme americkou vládu a jsme tu hosté, tak se podle toho musíme i chovat… Ale je tu i druhá strana mince a to nemohu ignorovat,“ pronesl Orbán a americké vládě vytkl, že Evropu a zejména Brusel donucuje k ideologickému nátlaku.

Vyjevil, že Obamova administrativa chtěla, aby Maďarsko oddělilo od státu národní a křesťanské hodnoty. „Světová velmoc nás tlačila, abychom změnili naši ústavu směrem ke globalisticko-liberálnímu konceptu. To je ale bizár… Sice jsme tuto snahu ustáli, ale nejsme už oblíbenci amerických demokratů,“ pokračoval.

Progresivističtí liberálové pak dle jeho mínění nechtějí, aby ke konzervativním Američanům promlouval, jelikož se bojí jeho sdělení, že by se konzervativci měli spojit v návodu, „jak porazit odpůrce svobody na politickém bojišti“.

Vzpomenul přitom, jak se Maďarům v minulém století dařilo bojovat proti tankům vyslaným Kremlem i proti komunistickému režimu. „Trvalo to dlouho. Začali jsme náš boj roku 1956 a vyhráli jsme až v roce 1990. Naši otcové vypálili první výstřely a my – jejich synové – jsme vyhráli válku,“ hovořil šéf maďarské vlády k tuhému boji ve své zemi, který vypukl poté, co sovětské tanky na popud Moskvy pod vedením maršála Koněva krvavě potlačily tehdejší protikomunistické povstání. „Dobře víme, za co máme děkovat Ronaldu Reaganovi,“ přednesl.

Úspěšným bojem proti sovětským tankům a komunistické totalitě však dle Orbána problémy neskončily: „Komunisté jsou ale značně odolní. Povstali z popela a spojili se s liberály, načež vystupují po celém světě silnější než kdykoli dříve… Komunisté a liberálové jsou nyní jedno a totéž a my je musíme opět porazit.“

Receptem k vítězství konzervativců má být sdílení zkušeností a poznatek, že národní hodnoty spolu s důrazem na křesťanské kořeny a rodiny stále dokáží i dnes vzdorovat „liberální hegemonii“.

Maďarský politik míní, že „musíme věřit v židovsko-křesťanské zásady“. Levice podle něj nezná své hranice, a to je její Achillova pata. Oddělení západní společnosti od křesťanských kořenů tak, jak si to mají přát progresivisté, Orbán označil za „nepřekročitelnou hranici“.

„Nebojme se nazývat své protivníky pravými jmény,“ navázal povídáním o „strýčku Gyurim“, jak mají Maďaři nazývat George Sorose. „Strýček Gyuri“ podle něj vlastní „pořádnou armádu peněz, výzkumníky, univerzity i polovinu byrokracie EU“ a používá tuto svou „armádu“ proti oponentům.

Liberálové mají dle jeho mínění skrývat v institucích marxismus, což vede ke kulturní válce a je nutné podporovat tradice. „Maďarsko stojí jako David proti probuzenému Goliášovi,“ přirovnal.

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 37428 lidí
Podle Orbána je nutné bránit také ilegální migraci, což se zemi prý podařilo a například v roce 2015 díky pohraničníkům a „zdi“ se Maďarům podařilo zabránit vstupu do EU více ilegálním migrantům, než kolik lidí „Čingischán prohnal Evropou“. „Nastavili jsme nulovou toleranci ilegální migraci. Každého migranta, kterého jsme chytli, jsme eskortovaly zpět za naše hranice,“ pronesl Orbán a vysvětlil, že pravidla jsou jednoduchá: „Můžete si požádat o azyl na našich ambasádách, ale pokud se pokusíte do naši země vstoupit ilegálně, tak se vám to nikdy nepovede.“

Srdcem své politiky následně označil podporu rodin. Pokud se dle politika tradiční rodiny rozpadnou, Západ už před zkázou nic nezachrání. Pokrokáři sice mají tvrdit, že „by rodiny neměly být chráněny, protože láska je láska a rodina je rodina“, dle Orbána je ale jediným východiskem podpora tradičních rodin například pomocí opatření, které v Maďarsku tamní ženy po porození čtyř dětí do konce života osvobozuje od placení daně z příjmu.

Rodiny je dle názoru Orbána nutné chránit zejména před genderovými ideologiemi. „Otec je muž, matka je žena. Nechte naše děti na pokoji. Tečka. Konec příběhu. Žádné argumenty," řekl Orbán s tím, že odkazem na výsledky maďarského referenda týkajícího se sexuálních menšin a propagace LGBT u dětí ve školách.

Nemálo důležitá má být též ekonomická stránka. Orbán zdůraznil, že v Maďarsku mají systém jednotné sazby daně pro všechny lidi nastavený na 15 %, a to i přestože by pokrokáři velmi rádi chtěli od lidí odloučit více peněz z jejich výdělků. Právě nízké daně mají být důvodem, proč Bidenova administrativa vypověděla daňovou dohodu s Maďarskem. „Ale s Ruskem podobnou dohodu mají… Není to úsměvné?“ padlo.

Závěr pak Orbán věnoval Ukrajině. „Ukrajina je náš soused a vyjadřujeme jí plnou solidaritu,“ ujistil a zmínil maďarskou pomoc v rámci přijetí velkého množství ukrajinských uprchlíků, kteří v zemi po ruském rozpoutání války našli úkryt.  

K uzavření míru má být nutné, aby byla ochotna jednat Moskva i Washington. „Můj pohled je, že strategie globálních lídrů eskalovala válku a snížila možnost uzavření míru. Bez americko-ruských jednání nikdy nebude na Ukrajině mír. Stále více a více lidí bude trpět a umírat a naše ekonomiky dojdou na hranici kolapsu,“ hodnotí Orbán. Nedokáže prý říct, co by měli Američané přesně učinit, aby napomohli k uzavření míru, podotýká však, že je k vyjednání konce války potřeba „silných lídrů“. „Potřebujeme silnou Ameriku se silným lídrem,“ naznačil, jak docílit toho, aby Moskva přešla k jednacímu stolu a přestala v agresi na Ukrajině.

„Musíme bojovat, musíme získat zpět instituce ve Washingtonu a Bruselu, musíme shromáždit přátele a spojence,“ zakončil maďarský šéf vlády s pohledem na blížící se volby v USA i ty v roce 2024 v Evropě, jež budou ve znamení hledání kandidátů do Evropského parlamentu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

22:22 Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

Novinář Julian Röpcke na twitteru upozornil, že válečná realita na Ukrajině je poněkud jiná, než jak…