Aktivistka Greta, sex s Dánem, prezervativ z ovčího střívka... Tyto obrázky pobouřily veřejnost

01.09.2019 7:41

Pobouření na sociální síti Twitter vzbudil komiks z Reflexu se švédskou ekologickou aktivistkou Gretou Thunbergovou, která dala podnět pro vznik hnutí školních stávek pro klima (Fridays for Future). V něm je popsán její příběh o tom, jak přišla o svou „poctivost“ a jak neekologicky se zachovala při výběru sexuální ochrany. Pomyslnou třešničku na dortu pak v závěru představuje její matka, jež jí za její chování důsledně vyčiní. V následné živé diskusi se pak mezi veřejností strhly dohady, zda je správné zesměšňovat a sexualizovat takto mladou dívku, či nikoli.

Aktivistka Greta, sex s Dánem, prezervativ z ovčího střívka... Tyto obrázky pobouřily veřejnost
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc - Yossi Aloni
Popisek: klima

Kreslený komis Zelený Raoul (fiktivní postava zeleného mimozemšťana) už více než dvě desítky let vychází v časopisu Reflex. Po celou dobu satiricky komentuje politické a veřejné dění v České republice. Nyní se jeho hlavní hrdinkou stala aktivistka Greta, která inspiruje mladé lidi po celém světě ke klimatickému boji, se smyšleným příběhem popisujícím, jak přišla o své panenství. Na Twitteru na něj upozornil uživatel Matěj Michalk Žaloudek s komentářem: „To je peklo. Nemám slov.“

Jeden z nejpopulárnějších literárních žánrů současnosti v úvodu čtenářům předesílá, že „Greta udělala něco opravdu ošklivého“. V tradičním doprovodu kreslených obrázku popisuje, že se Greta na setkání hybridních motorkářů seznámila s dánským ekologickým aktivistou. A netrvalo dlouho a došlo mezi nimi k sexuálnímu styku. Při něm však nepoužili prezervativ ze syntetických materiálů, a zvolili poměrně drastickou náhradu: Ještě před aktem zabili ovci a jako náhražku si vyrobili ochranu z ovčího střívka.

V závěru příběhu se pak objevuje Gretina matka, která dceři vyčiní za to, co na tomto jejím chování shledává za ošklivé. „Ošklivého na tom je to, Greto... že je ti šestnáct. Kurva! A navíc chodíš v pátek za školu,“ vyčítá jí. Pod komiksem pak autor přidává doplňující otázky typu: „Bude Greta proti globálnímu oteplování bojovat neekologickým samopalem, nebo samopalem na větrný pohon?“ Autorem komiksu je Štěpán Mareš spolu s uskupením HRUTEBA.

 

 

Názory na toto komiksové dílo se podle reakcí přispěvatelů do diskuse výrazně lišily. Komentující vystupují jako Všeználkový matikář podotýká, že Greta coby veřejná osobnost musí počítat se zesměšňováním, svoboda slova nemá výjimky, aspoň pro městské liberály. „Kde byli, když Zelený Raoul zesměšňoval Ježíše Krista (vadilo) nebo Miloše Zemana (konstatuji) velmi nechutným způsobem?“ ptá se.

Oponoval mu Matěj Michalk Žaloudek, jemuž nepřijde srovnatelné zesměšňování dospělých mužů, notabene obou de facto v mocenské pozici, s doslovnou sexualizací nezletilé aktivistky.

„Raul šije na všechny strany, ale chápu že na bohyni se nesahá,“ poznamenal po přečtení kritických komentářů M. Horáček.

Za „lacinou připitomělou podpásovku“ dílo označil Petr Janyška. Kritizuje autory za to, že si myslí, jak jsou vtipní, že můžou útočit na mladou holku, která jde za svým ideálem.

Naopak Štěpán Mareš je dle Lukáše Zajíce talentovaný člověk, jenž mrhá svůj potenciál pro časopis Reflex. „Je tam vidět styl Káji Saudka a to byl pan umělec. Mareš by mohl dělat komiksy, jako nikdo jiný u nás, místo toho tohle...“ myslí si.

O Gretě je slyšet na všech frontách a i tento způsob jejího zobrazení Jan Petrus hodnotí za skvělý. „Takhle brutálně obsadit veřejný prostor a dominovat všeobecnému diskurzu nedokázala ani Angela Merkel v době migrační krize,“ podotkl s tím, že všichni dneska mluví o ekologii.

„Určitě to není škodlivé a navíc Greta zcela jistě nečte česky,“ reaguje s nadhledem na komiksový počin Jan Hřebejk. I když má Reflex někdy naprosté úlety, skoro pokaždé se v něm prý najdou i pozoruhodné, originální a inspirativní materiály, názory nebo přínosní přispěvatelé.

Že Thunbergová nečte česky, je podle Matěje Michalka Žaloudka úplně jedno. Problém je podle jeho slov v tom, co ten komiks šíří za hodnoty do české společnosti: „Že je vtipné a legitimní pro politický nesouhlas útočit na šestnáctiletou holku skrze její sexualizaci. Tím, že to médium patří uhlobaronovi, je to ještě umocněný“ píše Žaloudek.

Objevily se i názory, že o něco lepší by bylo, kdyby se ve veřejném prostoru propíralo téma ekologie trochu racionálně, a ne ve středověkém duchu „ekologie jako mor lidstva“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

21:35 „Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

ODS se v tomto týdnu finálně dohodla na spojení s KDU-ČSL a TOP 09 do příštích parlamentních voleb. …