Ale my to potřebujeme! Hamáček praštil do stolu, chce omezení do konce května. A pustil se do ekonoma, který obvinil Prymulu

28.04.2020 18:09

Hostem úterních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Posluchačům vysvětloval, proč je podle jeho názoru nutné prodloužit koronavirový nouzový stav až do 25. května.

Ale my to potřebujeme! Hamáček praštil do stolu, chce omezení do konce května. A pustil se do ekonoma, který obvinil Prymulu
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Jan Hamáček (ČSSD)

Anketa

Je pro vás plk. Robert Šlachta důvěryhodnou osobností?

88%
12%
hlasovalo: 16327 lidí
Hamáček je přesvědčen, že nouzový stav potřebujeme prodloužit do 25. května, protože bez nouzového stavu se nelze řídit krizovým zákonem. „Pokud vláda naplánovala to rozvolňování až do 25. května a pokud to máme udržet, tak potřebujeme zachovat nouzový stav,“ konstatoval Hamáček s odvoláním na verdikt Městského soudu v Praze, který vládě sdělil, že bez krizového zákona nelze restriktivní opatření držet při životě. „Z mého pohledu je to hřiště jasně dané,“ konstatoval Hamáček.

Uznal, že poslanci se mohou scházet týden co týden a jednat o nouzovém stavu, ale to bude znamenat, ž se poslanci nebudou věnovat dalším potřebným zákonům, protože poslanci budou ve Sněmovně týden co týden opakovat stále stejné argumenty pro a proti nouzovému stavu.

Nechtěl ale říci, zda by měl někdo nést zodpovědnost za zavedení opatření, která zrušil Městský soud v Praze. „Já bych teď nespouštěl nějaký hon na čarodějnice. Pokud vím, tak to zpracoval pan Jan Kněžínek na Úřadu vlády a ministr zdravotnictví (Adam Vojtěch za hnutí ANO) to zrealizoval,“ uvedl Hamáček.   

Hamáček dal také jasně najevo, že nesouhlasí s názorem ekonoma Daniela Münicha, že vláda nerozhoduje v koronavirové krizi na základě relevantních dat. „Já s tím nesouhlasím. Pan Münich nesedí na jednáních vlády,“ zdůraznil Hamáček s tím, že vláda podle jeho názoru data k dispozici má a jedná podle nich.

Vyjádřil také názor, že Češi, Moravané a Slezané karanténní opatření dodržují a nevidí důvod vydávat policistům metodické pokyny, aby zpřísnili kontroly. Pouze pokud by se změnila epidemiologická situace, vláda by podle Hamáčka zatáhla za záchrannou brzdu a opatření by zpřísnila. „To bychom museli zvážit, jak to udělat, aby nás virus nesežral,“ uvedl Hamáček.

Nakonec zdůraznil, že je připraven obhajovat kteroukoli zakázku Ministerstva vnitra z časů nouzového stavu na ochranné pomůcky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

22:01 Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

„Všichni rozzuření doběla!“ Ve frontách na covid testy lidé nadávají na opatření i nekonečné čekání.…