Ale oni nepili šampaňské. Disident vytáhl na obranu Václava Havla

5. 7. 2018 11:35

Kniha psychoterapeutky Jitky Vodňanské s názvem „Voda, která hoří“ vyvolává u veřejnosti velmi živé diskuse. Zejména pak proto, že Vodňanská věnuje zhruba 150 stran textu osobě někdejšího prezidenta Václava Havla, s nímž prožívala intimní vztah. Na serveru Lidovky.cz se ke knize a jejímu vlivu na společnost vyjádřil novinář Jan Macháček.

Ale oni nepili šampaňské. Disident vytáhl na obranu Václava Havla
Foto: Dostál František
Popisek: Václav Havel - výřez
reklama

Macháček svůj text začíná povšimnutím, že kniha je velmi diskutovaná v „pražské kavárně“. Říká zároveň zřejmé, tedy fakt, že kniha je pro čtenáře zajímavá především vylíčením poměru Vodňanské s prezidentem Havlem. Jitka Vodňanská je dnes častým hostem všemožných televizních, internetových a jiných rozhovorů, nakladatelství Torst již pro enormní úspěch knihy připravuje dotisk a na všem si pořádně smlsávají bulvární média.

Anketa

Věříte, že za 10 let se naše země bude mít lépe než dnes?

13%
hlasovalo: 9396 lidí

Podle Macháčka je Vodňanská ve svých vyjádřeních poněkud rozpolcená. Na jednu stranu pro Lidové noviny přiznala, že jí vadilo, když byla vymazávána z historie Václava Havla, například v dokumentu Jana Nováka „Václav Havel jede na dovolenou“. „Na druhou stranu vyjadřuje překvapení, že se jí všichni novináři ptají jenom na Havla a nic jiného je na knize nezajímá. Štve ji, že se lidé nezajímají také o ni a o její názory. Jak to může překvapit vzdělanou psychoterapeutku, to nevím. Do Indie jezdí leckdo, medituje taky leckdo, jakési poněkud povrchní duchovno provozuje taky kdekdo a ani názory Vodňanské na psychoanalýzu nejsou nikterak výjimečné,“ všímá si Macháček.

„Skoro všichni jsme měli nějaké zajímavé babičky nebo dědečky. Na druhou stranu – ono silné volání autorčina ega ‚byla jsem u toho všeho taky, byla jsem toho pevnou součástí, zasloužím si, aby se o mně vědělo‘ – docela lidsky chápu, i když nevím, jestli potřebuji vědět třeba zrovna o potratu,“ glosuje Macháček.

Fotogalerie: - Úroda bude nižší

Podle odhadů ČSÚ bude letošní úroda nižší než v mi...
Důvodem je nižší hektarový výnos i menší osevní pl...
Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství ...
Podle odhadů ČSÚ bude letošní úroda nižší než v mi...
Podle odhadů ČSÚ bude letošní úroda nižší než v mi...
Podle odhadů ČSÚ bude letošní úroda nižší než v mi...

Macháček ve svém textu také reaguje na text kolegy Petra Zídka z Lidových novin, který se o Havlových dopisech vyjádřil v tom smyslu, že z nich čiší, na padesátníka nepřirozená, infantilita. „Psal tohle opravdu padesátiletý člověk, a ne nějaký šestnáctiletý mladík své první lásce? Napadne asi čtenáře, který se s pocitem jisté nepatřičnosti musí probírat dlouhými stránkami rozebírání vlastních citů, pocitů a vztahů. Některé Havlovy dopisy mají až proustovský charakter: mnohomluvné popisy toho, co jedl a pil, jak spal či jakou prováděl hygienu,“ psal Zídek.

Text Petra Zídka ostatně nenechává na Václavu Havlovi a jeho okolí nit suchou, jak dokládá následující odstavec: „Svět disentu, jak ho Vodňanská líčí, odpovídá – snad navzdory autorčině úmyslu – lidovému stereotypu o bezstarostném životě elity. Večírek střídá oslavu, nakupuje se v Tuzexu, jedí se francouzské sýry, alkohol teče proudem. StB dokáže být občas nepříjemná, ale většinou je pouze směšná. V disidentském ghettu se mají všichni rádi, pomáhají si a navštěvují se na svých chalupách. „Uprostřed soudržné rodiny chartistů jsem si vůbec neuvědomovala, jak se žilo okolo,“ píše Vodňanská.“‘

Macháček při rozboru Zídkových slov dochází k tomu, že nikdo není a nebyl dokonalý. Jako podstatné vidí to, že Havlova žena Olga o avantýrách věděla. „Havel měl možná zmatek v paralelních vztazích, ale kdo kdy četl jeho divadelní hry, musel si všimnout, že to, co s v nich rozehrává, lze těžko stvořit bez nějaké osobní zkušenosti s tématem. Zdá se mi podstatné, že Havlova žena Olga o těchto vztazích věděla (a koneckonců měla vztahy svoje nebo vztah svůj), Havel tedy nelhal a nezaplétal se (i když v jeho druhém manželství to bylo složitější),“ píše Macháček.

Fotogalerie: - Dopis Angele Merkelové

Shromáždění Vlasteneckého fóra před velvyslanectví...
Shromáždění Vlasteneckého fóra před velvyslanectví...
Shromáždění Vlasteneckého fóra před velvyslanectví...
Shromáždění Vlasteneckého fóra před velvyslanectví...
Shromáždění Vlasteneckého fóra před velvyslanectví...
Shromáždění Vlasteneckého fóra před velvyslanectví...

Jistou infantilnost Václava Havla Macháček je ochoten připustit, ale podle něj to neplatilo v zásadních otázkách z pohledu české historie. Ani v roli disidenta, ani později v roli prezidenta. Havel prý mohl působit příliš zdvořile, ale v zásadních věcech projevoval tvrdost a statečnost. Macháčkovi se nelíbí, že je Havel souzen za svůj intimní život. Podle Macháčka má být hodnocen raději za svou politickou a uměleckou činnost.

Poté se Macháček vrací k životním poměrům v disentu, kterých byl přímým svědkem. „A nyní k tomu, jak si ti disidenti krásně žili. Když to bylo tak atraktivní, když to byl tak sladký a luxusní život, proč bylo disidentů tak málo? Večírků a mejdanů jsem osobně zažil spoustu (i s Havlem), ale francouzský sýr si nepamatuji. Zato si pamatuji, že Havel rád vařil (třeba guláš) a že se pilo lahvové pivo. Když Vodňanská píše, že pili šampaňské, šlo zcela jistě o Bohemia sekt nebo Sovetskoje Igristoje, a ne o pravé francouzské šampaňské,“ vysvětluje.

Václav Havel měl prý bony díky tantiémám, jakožto světoznámý autor divadelních her. Macháček vzpomíná na to, že například mluvčí Charty 77 museli k zajištění živobytí drhnout schody v činžovních domech, o žádný život na vysoké noze tedy nešlo, uzavírá Macháček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…