Andrej Babiš, prostý občan? Odchod se prý rozhodně nechystá

29.01.2023 21:51 | Zprávy

Skončené prezidentské volby přinesly kromě očekávání podoby prvních kroků příští hlavy státu Petra Pavla také otázku dalšího působení druhého z kandidátů – expremiéra, poslance a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Neúspěšný prezidentský kandidát se totiž po prohře ve volbách přestal označovat coby poslanec i lídr ANO a začal o sobě krátce před svolaným předsednictvem hnutí hovořit pouze coby o „občanovi ČR“. Ve vzduchu též visí otázka, jak se ANO postaví k rozkolu části svých členů.

Andrej Babiš, prostý občan? Odchod se prý rozhodně nechystá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Prezidentské volby s rekordní účastí 70,25 procenta občanů ovládl se ziskem 58,32 procenta hlasů bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, a stal se tak budoucím českým prezidentem. Bývalého premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše naopak čekala tvrdá porážka, jelikož získal 41,67 procenta hlasů, což znamenalo oproti předchozím prezidentským volbám nejhorším volební výsledek ve druhém kole od zavedení přímé volby hlavy státu.
 
Babiš po volební porážce uznal Pavlovo vítězství a svým kritikům popřál „svět bez Babiše“. „Přeju vám svět bez Babiše. Zapomeňte na Babiše. Zkuste žít bez Babiše. Přestaňte ráno vstávat s nenávistí k Babišovi a usínat s ní,“ pronesl.

Právě tato slova vyvolala nemalé otázky, co tímto výrokem šéf ANO myslel a zdali se vztahovala pouze k prezidentskému klání či jeho dalšího politického působení v roli předsedy hnutí ANO a poslance ve Sněmovně.

Spekulace následně Babiš posílil i úpravou svých profilů na sociálních sítích, jelikož z těch zmizely po jeho prohře veškeré informace směřující k jeho působení v politice a místo nich má uvedeno pouze to, že je „občanem ČR“.

Vše pak završil sobotní rozhovor pro televizi Prima, kde expremiér odmítl oslovení „pane poslanče“ a moderátora opravil, že se jmenuje Babiš.

Na začátku února se má Babišův neúspěch řešit i v rámci předsednictva hnutí ANO, které nezaznamenalo výrazné vítězství ve volbách od roku 2017, kdy ovládlo sněmovní volby, a podle serveru SeznamZprávy.cz by to mělo přinést světlo i směrem k Babišovu politickému působení.

Server uvedl, že otázky, zda zůstane poslancem a co bude řešit předsednictvo ANO začátkem února, Babiš neodpověděl.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …