Armádní zakázky vynášejí. Pro jednu firmu i desítky milionů

16. 8. 2010 10:37

Ministerstvo obrany stojí před korupční kauzou. Zadávalo opravy vojenských budov bez výběrových řízení, čímž si určité firmy vydělaly miliony korun.

Armádní zakázky vynášejí. Pro jednu firmu i desítky milionů
Podle šetření MF Dnes se desítky milionů korun určených na opravu kasáren dostalo ke společnosti H+V Praha přes nastrčené firmy. Vlastní ji bývalý ministerský úředník Kajetán Kalivoda.

My jemu dům, on nám zakázku

Společnost H+V Praha například stavěla dům ekonomickému náměstkovi ministra obrany Tomáši Perutkovi, který má na starosti rozdělování investic mezi jednotlivé části ministerstva.

Tato firma měla v minulých pěti letech získat armádní zakázky za více než 120 milionů korun. Na žádnou z nich prý nebylo vypsáno otevřené výběrové řízení, do kterého by se mohl kdokoliv přihlásit. Úředníci přímo oslovovali vybrané firmy.

Na tyto zakázky se zaměřila už i protikorupční policie. Bývalý úředník Kalivoda je podezřelý ze zneužití informace v obchodním styku, pletichy při zadání veřejné zakázky a podvodu.

Štědrý Kalivoda

Kalivoda jako úředník Správy vojenského bytového fondu připravoval výběrová řízení na opravy kasáren. Vyhrávaly je nastrčené firmy, které pak zakázky předávaly společnosti H+V Praha. Ta si na práce najala obyčejné stavební firmy, ale platila jim jen zlomek toho, co dostala od státu.

Petr Pecháček, člověk co dělal pro H+V Praha rozpočty k zakázkám, prohlásil, že to byl obyčejný podvod. Úkoly dostával od podnikatele Viktora Krejči a týkaly se tří firem: H+V Praha, Optima a J. D. Stav.

Promyšlený systém

Například J. D. Stav, který vlastní syn Viktora Krejči, získal zakázku na opravu kasáren v Praze-Ruzyni za 21, 3 milionu korun. Následně ji předal společnosti H+V Praha. Ta si najala další stavební firmy, ale nezaplatila jim.

Šéf jedné z koncových firem potvrdil MF Dnes, že jí H+V Praha dluží celkem deset milionů korun za práci.

Výběrové řízení na tuto opravu nevypsala Správa vojenského bytového fondu jako v předchozích případech, ale její dvojče Vojenská ubytovací a stavební správa (VUSS). Firmy Viktora Krejči u ní vyhrály desítky tendrů.

„Nemám o tom tušení. Pana Krejču ani Kalivodu neznám a nikdy jsem s nimi nepřišel do styku. Možná je to tím, že tu nejsem tak dlouho," vyjádřil se ředitel VUSS Josef Maňhal.

Související:

Armáda v Náměšti stavěla načerno, tvrdí starosta Sedlce 

Vojenská policie chce zrušit protikorupční odbor 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

14:23 VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

BIS nedávno ve Sněmovně oznámila, že rozbila a rozkryla síť ruských agentů FSB. Plukovník Koudelka o…