Ministr Síkela: V USA a Kanadě mají o české firmy a startupy velký zájem

08.05.2024 10:21 | Tisková zpráva

Boston, Toronto, Chicago a Seattle. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vedl rekordní podnikatelskou misi do USA a Kanady, které se zúčastnilo téměř 70 zástupců českých společností a startupů. Na Harvardu vystoupil na téma energetické bezpečnosti, s vedením významných společností jednal o investicích v České republice a v rámci politických jednání diskutoval o prohloubení vzájemné hospodářské spolupráce. Na byznysových fórech a dalších akcích pak představil české firmy a jejich potenciál.

Ministr Síkela: V USA a Kanadě mají o české firmy a startupy velký zájem
Foto: ČT24
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

„Když jsem se bavil na cestě zpět s účastníky podnikatelské mise, tak jsme se jednoznačně shodli na tom, že se nejednalo pouze o největší delegaci do USA a Kanady v historii Česka, ale také o jednu z těch nejvíce úspěšných. Podařilo se nám propojit desítky firem, posunout dopředu stávající projekty a otevřít nová témata. Naše firmy a startupy mají v oblastech, jako jsou inovace, IT, kybernetická bezpečnost nebo biotechnologie co nabídnout, proto jsem rád, že je o ně jak v USA, tak Kanadě, velký zájem,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který s podnikateli během pracovní cesty navštívil Boston, Toronto, Chicago a Seattle.

Jako první v Bostonu jednal ministr s vedením společnosti Thermo Fisher o rozšíření investice v Brně, kde firma vyrábí elektronové mikroskopy a spektrometry využívané v medicíně. „Diskutovali jsme o výstavbě nové haly a vývojového centra, která může vytvořit až tisíc nových pracovních míst a posílit tak pozici Česka na světových trzích v oblasti polovodičového průmyslu a vývoje nových materiálů,“ vysvětluje Síkela, který se v Bostonu sešel také se zástupci MIT, kde probrali již fungující fond MIT Czech Republic Seed Fund, který ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR finančně podporuje spolupráci českých a amerických vědců, a další možnosti rozvoje spolupráce.

Nechyběla ani návštěva nejstarší univerzity v USA. „Na Harvardově univerzitě jsem před akademiky a studenty mluvil o tom, jak jsme se dokázali zbavit závislosti na ruských energetických surovinách. Hovořil jsem také o tom, jak Česku pomáhá spolupráce se Spojenými státy. V té je třeba pokračovat, velký potenciál vidíme v rozvoji malých a středních reaktorů, polovodičového průmyslu, baterií nebo vodíku,“ říká ministr.

„Podnikatelské mise, a především ty vedené ministrem, jsou důležité nejen z hlediska posilování našich zahraničně-obchodních vztahů, ale také pro podporu českého exportu a otevírání dveří českým firmám v zahraničí. Zkušenost nám ukazuje, že správně zacílené mise skvěle fungují i na náročných trzích jako jsou právě Spojené státy či Kanada. V neposlední řadě se objevují velmi zajímavé nápady na spolupráci vycházející z interakce velké skupiny byznysově orientovaných lidí na palubě letadla,“ dodává vrchní ředitel sekce EU a zahraničního obchodu David Müller, který má na MPO na starosti podporu exportu.

V Torontu ministr jednal s ministryní pro malé podniky provincie Ontario Ninou Tangri. Probrali podporu malých a středních podniků, možnosti rozvoje spolupráce v AI, chytré mobilitě a dalších, včetně možnosti posílení česko-kanadských ekonomických vztahů prostřednictvím obchodních misí do ČR. České firmy představily své projekty kanadským partnerům na startupové akci, která se konala v MaRS, jednom z největších a nejúspěšnějších startupových inkubátorů v Severní Americe. Ve spolupráci s agenturami CzechInvest a CzechTrade se budou vytvářet programy šité na míru potřebám českých startupů, aby byla zajištěna jejich lepší podpora na severoamerickém trhu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Koho myslíte těmi nácky?

Turka? A koho považujete za demokratické strany? Přijde mi, že problém této vlády je, že pokud nejde o vládní stranu nebo o názor, který prosazujete vy, tak je vše ostatní nedemokratické, populistické, dezinformační atd. Zamyslel jste se třeba vy sám nad tím, že něco děláte špatně, když se tak daří ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Další protiústavní návrh - okradení důchodců v penzijním spoření

8:40 Vích (SPD): Další protiústavní návrh - okradení důchodců v penzijním spoření

Senioři jsou už dlouho cílem opatření vlády Petra Fialy, která se jim dokonce po několikáté snaží zh…