Ministr Síkela: V USA a Kanadě mají o české firmy a startupy velký zájem

08.05.2024 10:21 | Tisková zpráva

Boston, Toronto, Chicago a Seattle. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vedl rekordní podnikatelskou misi do USA a Kanady, které se zúčastnilo téměř 70 zástupců českých společností a startupů. Na Harvardu vystoupil na téma energetické bezpečnosti, s vedením významných společností jednal o investicích v České republice a v rámci politických jednání diskutoval o prohloubení vzájemné hospodářské spolupráce. Na byznysových fórech a dalších akcích pak představil české firmy a jejich potenciál.

Ministr Síkela: V USA a Kanadě mají o české firmy a startupy velký zájem
Foto: ČT24
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

„Když jsem se bavil na cestě zpět s účastníky podnikatelské mise, tak jsme se jednoznačně shodli na tom, že se nejednalo pouze o největší delegaci do USA a Kanady v historii Česka, ale také o jednu z těch nejvíce úspěšných. Podařilo se nám propojit desítky firem, posunout dopředu stávající projekty a otevřít nová témata. Naše firmy a startupy mají v oblastech, jako jsou inovace, IT, kybernetická bezpečnost nebo biotechnologie co nabídnout, proto jsem rád, že je o ně jak v USA, tak Kanadě, velký zájem,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který s podnikateli během pracovní cesty navštívil Boston, Toronto, Chicago a Seattle.

Jako první v Bostonu jednal ministr s vedením společnosti Thermo Fisher o rozšíření investice v Brně, kde firma vyrábí elektronové mikroskopy a spektrometry využívané v medicíně. „Diskutovali jsme o výstavbě nové haly a vývojového centra, která může vytvořit až tisíc nových pracovních míst a posílit tak pozici Česka na světových trzích v oblasti polovodičového průmyslu a vývoje nových materiálů,“ vysvětluje Síkela, který se v Bostonu sešel také se zástupci MIT, kde probrali již fungující fond MIT Czech Republic Seed Fund, který ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR finančně podporuje spolupráci českých a amerických vědců, a další možnosti rozvoje spolupráce.

Nechyběla ani návštěva nejstarší univerzity v USA. „Na Harvardově univerzitě jsem před akademiky a studenty mluvil o tom, jak jsme se dokázali zbavit závislosti na ruských energetických surovinách. Hovořil jsem také o tom, jak Česku pomáhá spolupráce se Spojenými státy. V té je třeba pokračovat, velký potenciál vidíme v rozvoji malých a středních reaktorů, polovodičového průmyslu, baterií nebo vodíku,“ říká ministr.

„Podnikatelské mise, a především ty vedené ministrem, jsou důležité nejen z hlediska posilování našich zahraničně-obchodních vztahů, ale také pro podporu českého exportu a otevírání dveří českým firmám v zahraničí. Zkušenost nám ukazuje, že správně zacílené mise skvěle fungují i na náročných trzích jako jsou právě Spojené státy či Kanada. V neposlední řadě se objevují velmi zajímavé nápady na spolupráci vycházející z interakce velké skupiny byznysově orientovaných lidí na palubě letadla,“ dodává vrchní ředitel sekce EU a zahraničního obchodu David Müller, který má na MPO na starosti podporu exportu.

V Torontu ministr jednal s ministryní pro malé podniky provincie Ontario Ninou Tangri. Probrali podporu malých a středních podniků, možnosti rozvoje spolupráce v AI, chytré mobilitě a dalších, včetně možnosti posílení česko-kanadských ekonomických vztahů prostřednictvím obchodních misí do ČR. České firmy představily své projekty kanadským partnerům na startupové akci, která se konala v MaRS, jednom z největších a nejúspěšnějších startupových inkubátorů v Severní Americe. Ve spolupráci s agenturami CzechInvest a CzechTrade se budou vytvářet programy šité na míru potřebám českých startupů, aby byla zajištěna jejich lepší podpora na severoamerickém trhu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

21:03 Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očkování.