B. Svoboda: Buď pražskou ODS očistím nebo ustoupím

30.10.2010 10:35

Povolební logika je neúprosná. Pokud chce být pražský lídr občanských demokratů Bohuslav Svoboda primátorem, musí v hlavním městě vládnout velká koalice ODS s ČSSD.

B. Svoboda: Buď pražskou ODS očistím nebo ustoupím

"Mou klíčovou prioritou je, že v radě města nesmí sedět nikdo z bývalých radních. Slíbil jsem nové tváře, personální obměnu," řekl podle MF DNES již v pátek pražský lídr občanských demokratů Bohuslav Svoboda.

"To jsem osobně garantoval, pakliže se mi to nepovede v ODS prosadit, raději ustoupím a budu jen řadovým zastupitelem."

Podle MF DNES prý už na tento požadavek "docenta" (jinak v ODS bývalému šéfovi lékařské komory neřeknou) přistoupili všichni klíčoví zákulisní hráči.

Nemají-li ovšem sedět na pražském magistrátu bývalí, pak požadavek lze vyložit i především takto: s novými tvářemi, ale v koalici s ČSSD.

Podle tohoto výkladu vítězná TOP 09 v metropoli prostě "ostrouhá." Na pražském magistrátu bude vládnout druhá ODS s třetí ČSSD. Vítězná topka se Zdeňkem Tůmou skončí v opozici. 

Porozumění by chybět nemělo

Podle deníku si místní (pražští) občanští demokraté se socialisty i víc rozumějí a mnozí z nich jsou osobními přáteli. Třeba pražský šéf socialistů Petr Hulinský sedí na magistrátu od roku 1998, rok byl dokonce náměstkem primátora Pavla Béma.

V případě spojení s TOP 09 se obávají nevýhodné pozice "mladšího bratra", zatímco "větší" Zdeněk Tůma by sklízel úspěchy.

Dosavadnímu přednostovi gynekologicko-porodnické kliniky Bohuslavu Svobodovi by to prý zas tolik nevadilo. Pokud ovšem chce být primátorem, cíl se mu splní jedině ve variantě koalice s ČSSD. "Obě možnosti mají své výhody a nevýhody," konstatuje Svoboda.

Občanští demokraté hlavně nechtějí, aby změna tváří byla interpretována jako tlak (a tedy zásluha) TOP 09. Chtějí to vykládat tak, že sami jsou schopni sebereflexe.

Už v pondělí má Svoboda představit svůj tým, který nominuje do městské rady. Bude v něm například Aleksandra Udženija, zastupitelka z Prahy 2.

V zákulisí se navíc vymýšlí "měkké přistání" pro bývalé radní - Pavla Klegu, Milana Richtera, Marii Kousalíkovou či Ondřeje Pechu.

Ukazuje se totiž, že celou operaci "obměna tváří" může zhatit právě jejich odpor. A to v případě, že budou kolegy zostuzeni jako zdiskreditovaní politici, pro něž v "nové ODS" už není místo.


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ro

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

5:00 Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

Pedagogičtí pracovníci jsou povinni „poskytovat dítěti, žáku, studentovi nebo zákonnému zástupci nez…