Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

18.05.2024 5:00 | Zprávy

Pedagogičtí pracovníci jsou povinni „poskytovat dítěti, žáku, studentovi nebo zákonnému zástupci nezletilého dítěte nebo žáka informace spojené s výchovou a vzděláváním“, udává školský zákon. Přesto se tak mnohdy neděje. ParlamentníListy.cz mapují, jak na školách fungují velké neziskové organizace jako Jeden svět na školách, Člověk v tísni apod., a jak působí na vzdělávání dětí.

Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti

Jeden svět na školách. Projekt neziskové organizace Člověk v tísni běží už od roku 2001.

Sám se prezentuje jako v podstatě videopůjčovna, nabízející učitelům zajímavé materiály ke zpestření výuky, které „reagují na situaci ve společnosti a aktuální výzvy u nás i ve světě“.

„Cílem programu je přispět k výchově zodpovědných mladých lidí, kteří se orientují v současném světě, otevřeně a kriticky přistupují k informacím, nejsou lhostejní, chtějí ovlivňovat a také skutečně ovlivňují dění kolem sebe,“ prezentuje se.

Reálně je tento „příspěvek“ už mnoho let komplexním vzdělávacím programem, dodávaný učitelům v podstatě na klíč.

Projekt „příběhy bezpráví“ nabízí komplexní výklad dějin dvacátého století s výukovými materiály, filmy k promítání a zajištění tématických besed s pamětníky nebo experty.

Projekt „Mediální vzdělávání“ pak formuje výuku mediální výchovy prakticky od počátku její systematické výuky.

„Většina vyučujících na českých školách se mediální výchově věnuje teprve krátce a neabsolvovala ani žádné relevantní školení. Protože jim chceme být oporou, pravidelně pořádáme semináře, konference a dlouhodobé kurzy, díky nimž se mohou detailněji seznámit s rozličnými mediálními tématy, účastnit se debat s odborníky a vyzkoušet si práci s vybranými materiály pod vedením zkušených lektorů,“ píše se v brožuře, která učitele přímo navádí k jednotlivým produktům JSNS.

Právě nyní běží jejich akce Týdny mediálního vzdělávání. Veletrh mediálního vzdělávání v Praze, besedy s novináři i semináře pro samotné učitele mají vysvětlit žákům, že svoboda médií není samozřejmostí a poučit je o významu kvalitních médií.

„Nezávislá seriózní média dodržující profesní a etické standardy jsou pilířem demokratické a soudržné společnosti,“ vysvětluje.

Partnery projektu jsou Nadační fond nezávislé žurnalistiky, Bakala Foundation, nadační fond Abakus zakladatelů společnosti Avast, nebo miliardáři Jan Barta či Milan Winkler. Projekt je spolufinancován Evropskou unií.

Podle prezidenta Pedagogické komory Radka Sárköziho nelze vyčítat firmám či jiným organizacím, že školám nabízejí kurzy nebo jiné služby. „Záleží na ředitelích škol, zda je využijí, nebo ne,“ říká pro ParlamentníListy.cz.

Co však problém podle něj je, že se velké neziskovky snaží ovlivnit tvorbu vzdělávacích programů nebo rovnou legislativu. To můžeme pozorovat i nyní pří tvorbě nového Rámcového vzdělávacího programu. Ten podle Sárköziho vypadá velmi aktivisticky.

Bohužel neziskovky jako Člověk v tísni, EDUin, SOFA nebo Učitel naživo disponují milionovými rozpočty,“ dodává k jejich možnostem lobbování.

SOFA, dříve Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, je nezisková organizace po celou svou existenci úzce spojena se současnou zmocněnkyní vlády pro lidská práva a v minulosti na ministerstu školství „tahounkou“ inkluze Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou a jejím manželem.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

ředitelé škol musí poslouchat organizaci "Člověk v plísní", jinak je táto organizace nechá vyhodit, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusembau , 18.05.2024 8:29:04
dnes mají organizace tohoto typu větší pravomoci než ředitelé škol

|  10 |  0

Další články z rubriky

Komik Fiala v sovětském vtipu. Pánové, už stačilo, vzkazuje Vyskočil

7:04 Komik Fiala v sovětském vtipu. Pánové, už stačilo, vzkazuje Vyskočil

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Kroky téhle destrukční, arogantní, nesvéprávné a cizími mocnostmi …