Babiš o nákupu stíhaček. Zmínil možnost odstoupení od smlouvy

03.02.2024 13:28 | Monitoring

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš pro deník Právo uvedl, že pokud americký výrobce Lockheed Martin nedodá Česku objednané stíhačky F-35 v domluveném termínu, hnutí ANO, v případě, že bude v zemi vládnout, od smlouvy odstoupí. Reagoval tak na armádní nákup za 150 miliard korun, který v tomto týdnu podepsali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a americký velvyslanec v Česku Bijan Sabet.

Babiš o nákupu stíhaček. Zmínil možnost odstoupení od smlouvy
Foto: ČT24
Popisek: Andrej Babiš položil květiny před pamětní desku na pražské Národní třídě

„Výrobce Lockheed neplní dodávky objednaných F-35 pro americkou armádu už druhým rokem. Nevím, jestli můžeme od dohody odstoupit, když se nebude plnit. Ta letadla nepotřebujeme, nesoutěžila se. Ustoupíme od F-35, pokud se opozdí,“ řekl Právu šéf opozičního parlamentního hnutí ANO Andrej Babiš.

První americké stíhačky mají do Česka podle informací dorazit v roce 2031, všechny pak do roku 2035. Celkem objednaných jich je čtyřiadvacet. Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti odhaduje resort obrany na 322 miliard.

„Slíbila jsem, že smlouva na americké letouny F-35 bude uzavřena nejpozději do konce března, a dnes jsem tento slib splnila. Touto mezivládní dohodou vstupuje naše země a také armáda do nové éry,“ uvedla tuto středu šéfka obrany Černochová k podepsání smlouvy na nákup stíhaček.

Součástí kontraktu je taktéž dojednaná průmyslová spolupráce s tuzemskými firmami. Celkem je spolupráce dohodnutá pro 13 podniků a univerzit. Připraveno je 11 projektů s výrobcem Lockheed Martin a tři projekty s firmou Pratt & Whitney, a to úhrnem za 15,3 miliardy korun. České firmy se budou podílet na výrobě komponent, výzkumu a vývoji, výcviku pilotů a údržbě či servisu a opravách F-35, informoval server Novinky.

Ještě v pondělí Andrej Babiš uváděl, že by v případě jeho nástupu do vlády dohodu o pořízení 24 letounů páté generace F-35 respektoval. „Samozřejmě budeme respektovat závazky ČR," sdělil. Doplnil, že jde o rozhodnutí svrchované vlády. „I když ho kritizujeme, nemůžeme měnit smlouvy podle toho, kdo je u vlády. Nevím, jestli jsou tam nějaké možnosti z toho kontraktu odejít, pokud by došlo k nějakému zpoždění," doplnil. Druhé parlamentní opoziční hnutí SPD se k nákupu stíhaček staví odmítavě od samého počátku.

Nákup letounů F-35 kritizuje jeho stranický kolega, exministr obrany Lubomír Metnar. Podle něj jde o „hazard s veřejnými financem“. „Od počátku se rezort obrany ani nesnažil jednat s jinými potenciálními dodavateli podobných strojů, a ve veřejném prostoru je tak stále řada nezodpovězených otázek a spekulací," řekl Metnar. ANO doporučovalo rozhodnutí odložit o dva roky, aby byly dostupné všechny informace o možném zabezpečení českého vzdušného prostoru. „Místo toho jsme všichni byli postaveni před hotovou věc s miliardovými závazky, jejichž přesnou výši dnes ani neznáme,“ doplnil někdejší ministr obrany.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Mám dojem, že mnoho zdejších , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAjkaBajka , 03.02.2024 15:37:43
pisálků si neuvědomuje, kdo je Babiš a kde pracoval. V zahraničním obchodě. Zkrátka jde o člověka, který dříve, ale samozřejmě i dnes uzavírá mnoho obchodních smluv. Chápu, zvláště okamurovce, že Babiš je pro ně nějaký čert či ďábel, se kterým by ovšem paradoxně chtěli vládnout, ale zřejmě nechápou, že jde o člověka, který zná a ví o obchodních smlouvách víc než kdokoliv z nás. Proto hned neplácá hrdinsky, že bude li to možné odstoupíme od smlouvy. Asi si, vy trubky, zjistil co ta americká zbrojařská firma je zač a jaké má renomé. A zjistil, že nedodržuje běžně termíny dodání. A s tím se pak dá pracovat ohledně odstoupení od smlouvy z důvodů právě uvedených. Druhá věc je žaloba na Černochovou. Ta by měla následovat po změně vlády. Bez vysoutěžení nelze takto samolibě rozhodnout a fatálně zadlužit ČR. Celá vláda by se měla zodpovídat. Jde zcela jednoznačně o nedemokratický, svévolný krok nynější vlády. S nikým nekonzultovaný, hraničící se spácháním trestného činu.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…