Babiše čekají jednání s polským premiérem a s Čínou

04.07.2018 12:21

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek setká v Karlových Varech se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým, budou jednat zejména o obchodní spolupráci nebo o aktuálních evropských otázkách. Oba politici se poté přesunou do Sofie, kde se v pátek a v sobotu uskuteční jednání 16 zemí střední a východní Evropy s Čínou. Summit se bude zabývat zejména investičními projekty Číny v regionu, píše ČTK.

Babiše čekají jednání s polským premiérem a s Čínou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše. Již podruhé

Babiš se s Morawieckým sejde v době, kdy bude v Karlových Varech vrcholit Mezinárodní filmový festival. Jejich debata by se ale podle Úřadu vlády měla věnovat spíš ekonomice a mezinárodní situaci než filmu. Hlavní okruhy témat jsou ekonomická spolupráce, česko-polské projekty v oblasti dopravní infrastruktury, spolupráce v EU a ve Visegradské skupině, kterou vedle Česka a Polska tvoří také Slovensko a Maďarsko. Premiéři se sejdou i s českými a s polskými podnikateli.

Zatím poslední bilaterální jednání předsedů české a polské vlády se uskutečnilo před dvěma lety v Polsku, kde se sešli předchůdci současných premiérů Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Beata Szydlová. V roce 2016 Česko navštívil polský prezident Andrzej Duda. Prezident Miloš Zeman mu návštěvu oplatil letos v květnu. Praha a Varšava jednají také o uspořádání společného jednání obou vlád, zatím naposledy se kabinety sešly před dvěma lety ve Varšavě.

Z Karlových Varů se Babiš a Morawiecki přesunou do Sofie na summit středoevropských a východoevropských zemí s Čínou. Zatím poslední jednání v tomto formátu se uskutečnilo loni v listopadu v Budapešti, kde Česko ještě zastupoval Sobotka. Čína tehdy slíbila, že poskytne zemím střední a východní Evropy na rozvojové a investiční projekty více než tři miliardy dolarů (67 miliard korun).

Nynější summit by se měl zaměřit na prohlubování spolupráce v investicích, dopravě, financích, vědě, vzdělání a kultuře. Babiš podle Úřadu vlády setkání využije i k bilaterálnímu jednání s čínským protějškem Li Kche-čchiangem.

Skupina 16+1 vznikla z iniciativy Číny a poprvé se premiéři šestnácti zemí sešli se svým čínským protějškem 26. dubna 2012 ve Varšavě. Vedle Česka je do ní zapojeno dalších deset členů Evropské unie (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko) a pět států mimo unii (Albánie, Bosna, Makedonie, Černá Hora a Srbsko).

Západoevropské země opakovaně vyjadřují obavy, že rozvíjení kontaktů této skupiny oslabuje jednotu společné zahraniční politiky Evropské unie vůči Číně. Evropská komise loni po jednání v Budapešti uvedla, že své členské země, jež se účastní jednání s Čínou, podporuje, základem však je, aby aktivity domluvené v tomto formátu vhodně doplňovaly spolupráci celé EU a Číny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…