Babišovo lejno na botě? Novinář, kterého nesnáší, má nové téma

17. 2. 2020 7:01

Reportér Janek Kroupa se na serveru Seznam Zprávy zabývá skutečností, že poslanci ANO pomáhali neznámé firmě k miliardové zakázce. Zmiňuje zejména vlivného poslance Martina Kolovratníka.

Babišovo lejno na botě? Novinář, kterého nesnáší, má nové téma
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Kroupa se ve svém textu vrací do července loňského roku, kdy se sešel tehdejší ministr dopravy Vladimír Kremlík s ředitelem Správy železnic Jiřím Svobodou. Tehdy od něj získal složku dokumentů a smluv, které by soukromé společnosti Batesys One umožnily vybudovat a provozovat optickou síť podél železničních cest. 

Anketa

Je v Polsku a Maďarsku ohrožena demokracie?

hlasovalo: 12631 lidí

Jen o pár měsíců později pak stejnou složku dostal i od poslance hnutí ANO Martina Kolovratníka. Podle slov Kremlíka to bral jako lobbing. Soukromá společnost chtěla vybudovat dvě vysokorychlostní a vysokokapacitní telekomunikační sítě optického vedení. Jednu by si nechala pro sebe, druhou by si mohl koupit stát.

Kremlík podle všeho složku od Svobody odložil s tím, že projekt nepodpoří. O pár měsíců později pak přišel právě Kolovratník. Ten se hájí, že mu projekt přišel zajímavý. Schůzku s Batesysem sám prý absolvoval, a to na základě „dohození“ od poslance ANO Pustějovského. 

Co je podle serveru Seznam Zprávy ale velmi zajímavé, je to, že společnost Batesys One je něco jako prázdná schránka. Sídlí spolu se stovkou dalších firem na virtuální adrese, nemá žádnou skutečnou kancelář, žádné internetové schránky ani veřejně žádné kontakty. Nemá zveřejněnou ani účetní závěrku. Předseda představenstva Lukáš Abazid pak na dotazy serveru nereagoval. 

Fotogalerie: - Možná přijde i premiér

Pravidelné interpelace na premiéra. Andrej Babiš c...
Pravidelné interpelace na premiéra. Andrej Babiš c...
Pravidelné interpelace na premiéra. Andrej Babiš c...
Pravidelné interpelace na premiéra. Andrej Babiš c...
Pravidelné interpelace na premiéra. Andrej Babiš c...
Pravidelné interpelace na premiéra. Andrej Babiš c...

„Není mým úkolem dělat detektivní kancelář a lustrovat každého, kdo ke mně přijde,“ uvádí k těmto zjištěním Kolovratník.

Kremlík pak dodává, že informace předal BIS, která podle všeho sepsala zprávu a předala ji mimo jiné i šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. „Firmu neznám,“ odpověděl pak na dotaz Seznamu Zpráv premiér Andrej Babiš.

Premiér Andrej Babiš se s novinářem Jankem Kroupou nemusí. Patrné to bylo poté, co zhruba před 14 dny server Seznam Zprávy přišel se zjištěním, že-shop na dálniční známky byl zástěrkou pro tajný sledovací systém. „Chtěl bych odmítnout lži Seznamu, který tady zase lže, jak to často dělá. Když říká, že e-shop na dálniční známky byl zástěrkou pro tajný sledovací systém. Je to samozřejmě nesmysl. Já jsem i teď mluvil s panem Kremlíkem ohledně jeho vyjádření – a je pravda, že to bylo v utajeném režimu, a je jenom jasné to, že ta zařízení, když někdo nemá zaplacenou známku, tak to musí nahlásit policii. Takže žádný sofistikovaný sledovací systém to nebyl, je to nesmysl. Předpokládám, že i BIS se k tomu vyjádří, je často mediálně aktivní, tak teď mají příležitost, a samozřejmě je to známý redaktor, který už v minulosti se přičinil k tomu, že paní Jourová skončila ve vězení, takže je to lež a my to zásadně odmítáme a není to pravda. My jsme tu zakázku zrušili a včera pan ministr Havlíček rozhodl o zrušení další zakázky, která se nám nelíbí,“ zmínil tehdy na tiskové konferenci po jednání vlády Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdybys to neblokovala... Maláčová a Schillerová jsou v sobě. A je to tak drsné, že zvedly ze židle i šéfku TOP 09

15:28 Kdybys to neblokovala... Maláčová a Schillerová jsou v sobě. A je to tak drsné, že zvedly ze židle i šéfku TOP 09

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČS…