Bakala nemusí platit 30 milionů. Stát u soudu prohrál

25.5.2011 7:25 odp.

Stát nakonec nedostane třicetimilionovou částku od RPG Industries. Jeho žaloba za převod bytů OKD byla zamítnuta. Firma patří Zdeňku Bakalovi, finančníkovi a jednomu z nejbohatších Čechů.

Bakala nemusí platit 30 milionů. Stát u soudu prohrál

Převodem bytů OKD na RPG Byty podle soudu nebyla porušena privatizační smlouva. Zdeněk Bakala vlastní 50% podíl investiční společnosti BXR Group, která vlastní RPG Industries. RPG Byty je pak dceřiná firma, jež vlastní a pronajímá přibližně 45 000 bývalých bytů OKD na Ostravsku.

Sledujeme kauzu OKD

Nyní ministerstvo financí studuje výsledek soudu a zvažuje další kroky. Podle Bakalova mediálního zástupce Pavla Kočiše z toho vyplývá, že fond OKD je po právu majetkem společnosti RPG Byty. "Privatizační smlouva výslovně nezakazovala rozdělení Karbon Investu a přechodem bytového fondu na RPG Byty nebyl porušen zákon ani privatizační smlouva," sdělil Kočiš.

Sdružení BYTYOKD.CZ vidí ovšem rozhodnutí soudu jinak. Žádalo po ministerstvu financí přesné znění žaloby, to ji ale odmítlo vydat. "Chtěli jsme vědět, co napadli a jakým způsobem, jestli žaloba bude mít šanci uspět. Musíme to teprve prozkoumat, ale považujeme to za podezřelé. Celé to působí dojmem, že to byl ze strany ministerstva spor jenom na oko," řekl předseda sdružení Roman Macháček.

Postup ministerstva je skandální

Právní zástupkyně sdružení Hana Marvanová zase považuje spor za manipulaci s veřejným míněním. "Ta argumentace je skandální, skandální je i postup ministerstva," zhodnotila postup soudu i státu.

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomíra Zaorálka jde o dohodu mezi RPG Byty a ministerstvem. "Na začátku je fakt, že vládní strany jsou placeny panem Bakalou," argumentuje v neprospěch opozice. Bakala totiž loni oznámil, že před volbami daroval stranám ODS, TOP 09 a VV 28,5 milionu korun.

Dnešní rozhodnutí soudu Bakala vítá. V jeho tiskovém prohlášení stojí: "I těm největším pochybovačům musí být po dnešku jasné, že bývalé byty OKD jsou příkladem vzorně řízené investice do sociálně velmi citlivé oblasti nájemního bydlení." Podle Zaorálka ale šlo jen o co nejjednodušší způsob, jak Bakalovi přihodit byty OKD. „Celé je to komedie," uzavřel místopředseda.

Čtěte více:

Bobo píše Kalouskovi. Bakala je Váš přítel, ale OKD prověřit musíte

Bakala u soudu prohrál. Na Zaorálkovi nevysoudil nic

Bakala se kvůli bytům OKD obrátí na Ústavní soud

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Byly tam ženy a děti, věřily, že je to bezpečné místo. Chceme normálně žít.“ Svědci z Kremenčuku promluvili

11:01 „Byly tam ženy a děti, věřily, že je to bezpečné místo. Chceme normálně žít.“ Svědci z Kremenčuku promluvili

V pondělí odpoledne bylo zasaženo raketou obchodní centrum v ukrajinském městě Kremenčuk. Osmnáct mr…