Bělobrádek: Přemýšlím, že skončím. Oni říkají Babišovi ,,šéfe“! Čekám, kdy se ministrem stane Kajínek

09.07.2018 10:54

Pavel Bělobrádek uvažuje, že skončí jako předseda KDU-ČSL a bude ovlivňovat politiku z horní komory Parlamentu. Svou stranu přirovnává k německé CDU, kterou vede kancléřka Merkelová. A Babišovi lidé pro něj byli kulturní šok, uvádí Bělobrádek v rozhovoru pro časopis Týden.

Bělobrádek: Přemýšlím, že skončím. Oni říkají Babišovi ,,šéfe“! Čekám, kdy se ministrem stane Kajínek
Foto: Vít Hassan
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na sjezdu
reklama

Že se zkusí přesunout do horní komory Parlamentu, zdůvodňuje Pavel Bělobrádek takto: „Hlavně jde o rodinu a impuls pro stranu, vždyť jsem předseda už osmý rok.“ Zřejmě se cítí dostatečně zasloužilý. O rozhodnutí prý hodně přemýšlel a přišlo mu přirozené vzhledem k tomu, že v daném volebním obvodě žije on i jeho rodina. Je přesvědčen, že když uspěje v Senátu, posílí i role lidovců ve Sněmovně. Senát je podle něj pojistkou demokracie.

Fotogalerie: - Jmenování Babišovy druhé vlády

Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...

Anketa

Máte rádi seriál Chalupáři?

88%
9%
hlasovalo: 5474 lidí

Bělobrádkův kolega Jan Bartošek nedávno komentoval jmenování Taťány Malé na post ministryně spravedlnosti: „Tak teď už jen čekám, kdy se stane ministrem vnitra Jiří Kajínek.“ Co na to Pavel Bělobrádek? Ten personálie hodnotit nechce, horší je podle něj, že se strana bude opírat o hlasy komunistů a při hlasování i o SPD. Komunisté tak budou vládu držet v šachu a jsou hrozbou pro směřování země, myslí si předseda KDU-ČSL.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Že tedy měli jít do koalice místo komunistů, to Bělobrádek odmítá. Prý přes stíhaného premiéra nejede vlak. A došlo i na rádoby ministra Pocheho. Bělobrádek vyčítá Babišovi, že po Pochem chtěl, aby nelpěl na své funkci, a přitom sám Babiš trval na tom, že premiérem musí být on. Kdyby to neudělal, mohla vláda být už dávno, myslí si předseda KDU-ČSL.

Babiš prý přinesl do Sněmovny zvláštní manýry. Ministři za ANO oslovují Babiše „šéfe“. „To bylo samé „šéf říkal“, „šéfe, to a to,“ uvedl Bělobrádek. Prý tak mluvili nejen bývalí zaměstnanci Babiše jako Faltýnek nebo Brabec, ale dokonce i Stropnický. Bělobrádkovi to přijde divné.

Když byl tázán na to, zda je KDU-ČSL spíše levicová, nebo pravicová strana vzhledem k návrhům, které ve Sněmovně podává, řekl Bělobrádek toto: „My jsme sociálně-tržní strana, jako CDU v Německu, nacházíme průniky s levicí a pravicí.“ A nebyla to poslední otázka, která se Německa týkala. Bělobrádek také mluvil o slovech, která Merkelová pronesla na adresu odsunu Němců.

„Zaprvé si měli přečíst celý proslov kancléřky Merkelové, za druhé česko-německou deklaraci, kterou mimo jiné podepsal Václav Klaus, a za třetí i komentář k ní. Navíc samozřejmě kancléřčin projev byl o něčem úplně jiném a cílený byl dovnitř Německa, což tady většina řečníků neřešila,“ není překvapen reakcí českých politiků Bělobrádek.

Proč se tak politici chovali? „Protože jsme deset let měli prezidenta, jenž razil politiku ‚vymysli si nepřítele, který neexistuje, abys ho mohl snadno porazit‘. Celou dobu říkal, že největším nepřítelem Česka je EU. U nás je móda, že když se něco nepovede, může za to Brusel, když se něco podaří, i za pomoci evropských peněz, úspěch sklízí český politik,“ útočil na Václava Klause Pavel Bělobrádek.

Že nyní kancléřka svou politiku otočila, na tom vidí svou zásluhu i Bělobrádek. „Angela Merkelová změnila názor na uprchlické kvóty i díky diskusím uvnitř Evropské lidové strany,“ tvrdí a dodává, že byl dvakrát v Německu vysvětlovat postoj KDU-ČSL jako předseda strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Psychopati a cenzoři. Ráček Šídlo. Partička prorežimních jorkšírů. Tomáš Vyoral si představil, co by dělal elf Kartous za protektorátu

15:16 Psychopati a cenzoři. Ráček Šídlo. Partička prorežimních jorkšírů. Tomáš Vyoral si představil, co by dělal elf Kartous za protektorátu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Z mého pohledu šlo o trapný atak, který je však pro týmy Šídlova t…