Bezpečné? Nevíme. Vakcíny dětem: Varování z USA

01.12.2021 12:53 | Zprávy

Vakcíny pro děti by měly dorazit 13. prosince, uvedl nastupující ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a vyzval rodiče, ať své děti nechají očkovat. Pro nouzové použití byly vakcíny Pfizer/BioNTech nedávno schváleny v USA. Ale jeden ze schvalujících, Eric Rubin, měl při procesu schvalování výhrady. Řekl, že výhody z vakcinace nejsou stejné jako u starších lidí. A ač nakonec hlasoval pro, rozhodnutí prý bylo těžké a je otázka, jak moc plošná by vakcinace měla být. A padlo také: „Nikdy se nedozvíme, jak bezpečná ta vakcína je, dokud ji nezačneme podávat.“

Bezpečné? Nevíme. Vakcíny dětem: Varování z USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek dnes oznámil, že 13. prosince by měly dorazit vakcíny pro děti ve věku 5 až 11 let. „To je skvělá zpráva,“ raduje se. „Rád bych apeloval na rodiče, aby své děti nechali očkovat. Nelze donekonečna spoléhat na to, že děti mají lehký průběh, navíc očkování nám pomůže do budoucna i k tomu, aby zůstaly otevřené školy,“ řekl dále.

Vakcíny Pfizer/BioNTech pro děti byly relativně nedávno pro nouzové použití schváleny i v USA. Jak informoval deník Washington Post, pro bylo všech 17 členů poradní komise americké Agentury pro kontrolu léčiv a potravin (FDA). Ovšem ne bez výhrady. Ty vyslovil profesor z Harvardu Eric Rubin.

Dle deníku řekl toto: „Je to těžší (rozhodnutí). Data ukazují, že tato vakcína funguje a je docela bezpečná. ... Ale stále máme obavy z vedlejších účinků, které zatím nemůžeme změřit, ale jsou pravděpodobně reálné. A výhody nejsou ty samé jako u starších...

Záleží to dost na osobních rozhodnutích. Pokud bych měl dítě po transplantaci srdce, byl bych opravdu rád za to, abych mohl vakcínu použít. A jsou děti, které by asi očkovány být měly. Ale myslím, že ta otázka, kolik by jich mělo být, je podstatná. A vím, že to není otázka a že to trochu přenecháváme ACIP (komise pro vakcinaci – pozn.red.).

Ale myslím si, že to rozhodnutí je těsné. Jak řekli doktoři Levy a Gans, bude to záležet na okolnostech. Ale nikdy se nedozvíme, jak bezpečná ta vakcína je, dokud ji nezačneme podávat. Tak to prostě je. Takhle jsme zjistili, jaké vzácné komplikace mohou nastat u ostatních vakcín, jako je ta na koronavirus. A myslím, že bychom měli hlasovat pro schválení.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Není na čase respektovat výsledek voleb s pokorou k voličům?

Napadlo vás, že takové komentáře jako třeba ten váš k výsledku evropských voleb u nás jen posilují opoziční politiky? Výsledky voleb se logicky nebudou líbit všem, ale proč hned urážet ty, co byli zvoleni a tím vlastně i ty, kteří je volili? Mně třeba přijde, že za úspěchem opozičních politiků stojí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

11:50 Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci záp…