Biden to neřekl, nevzal to jako chlap. Příšerná prohra pro USA, říká profesor Lukeš

19.08.2021 12:25 | Zprávy

Americký prezident Joe Biden ve svém mimořádném projevu řekl mimo jiné, že Američané v podstatě nemohou a ani by neměli bojovat a umírat ve válce, kdy ani Afghánci nechtějí bojovat sami za sebe. O jeho roli a roli USA v aktuálním dění kolem Afghánistánu mluvil v DVTV.cz Igor Lukeš z Bostonské univerzity.

Biden to neřekl, nevzal to jako chlap. Příšerná prohra pro USA, říká profesor Lukeš
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Igor Lukeš

Úvodem se Lukeš vyjádřil k tomu, zda prezidentova věta vyjadřuje názor většiny Američanů. „Podle průzkumů veřejného mínění se zdá, že velká část Američanů tomu v podstatě nevěnuje žádnou pozornost. Samozřejmě kromě profesionálních odborníků na zahraniční politiku a desítek tisíc amerických veteránů, kteří v Afghánistánu bojovali, zažili tam své osobní hrůzy, často měli svoje kamarády, kteří jim umírali v náručí, a teď se dozvídají, že to všechno vlastně vyletělo oknem a bylo k ničemu. Tak ti lidé tomu věnují pozornost, ale myslím si, že prezident Biden se k tomu problému ve svém projevu nepostavil dobře,“ podotkl Lukeš.

Spojené státy podle něj investovaly do Afghánistánu dva triliony dolarů. „Vím, že v Americe a v Evropě se tyhle výrazy používají někdy jinak, a proto k tomu řeknu, že to jsou dva triliony, to znamená dvanáct nul. A k tomu, a především tam, padlo 2 500 Američanů. A padlo tam také 60 tisíc Afghánců, takže tohle všechno jsou argumenty, které do určité míry legitimně mohl prezident Biden předložit veřejnosti a říct: podívejte, padlo tam 2 500 Američanů, padlo tam 60 tisíc Afghánců, utratili jsme tam dva triliony dolarů, čtyři američtí prezidenti tenhle problém Afghánistánu mají na krku uvázaný jako mlýnské kolo. Co po mně chcete? Rozhodl jsem se odejít,“ dodal Lukeš.

Biden podle jeho slov pochybil v tom, že ne dost jednoznačně a výhradně vzal vinu za ten chaotický odchod na vlastní ramena. „Řekl: ano, já jsem prezident, za všechno odpovídám, bylo to moje rozhodnutí, myslím si, že to bylo správné rozhodnutí. Ale potom hned začal zmiňovat problémy především na afghánské straně. Říkal: dali jsme jim všechno, co mohli potřebovat, aby byli schopni se bránit. Dali jsme jim peníze na armádu, dali jsme jim peníze na platy jejich vojáků. Starali jsme se o jejich letadla, dali jsme jim všechno, co potřebovali k tomu, aby zajistili svoji budoucnost. Kromě toho zmiňoval i prezidenta Trumpa, který v roce 2020 byl vlastně ten, kdo se rozhodl odejít z Afghánistánu ke květnu 2021. A tohle všechno je sice pravda, ale zároveň to vypadá jako výmluvy. Myslím v očích té americké veřejnosti, která tomu věnuje pozornost. Tohle vypadá jako výmluvy, a ne dost chlapské přiznání toho, že je jeden prezident a ten jediný člověk nese zodpovědnost za chaos uplynulých tří čtyř pěti dnů,“ doplnil Lukeš.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…