Blokády, stávky, demonstrace! Jak to, že nejsou? Nic neděláte. A Milion chvilek... Xaver a Lipovská vyvolali tento výlev

28.05.2020 10:37

Od 'spacákové revoluce' na přelomu tisíciletí nebyla snad situace okolo ČT tak polarizovaná a volba do rady ČT tak sledovaná. Ale podle Johany Hovorkové z Fora24 se proti tomu, jak dopadla, málo protestovalo. Což dává za vinu Milionu chvilek pro demokracii. "V normální zemi by se lidé nehnuli od parlamentu," tvrdí. A Lipovská je podle ní "tragédka". A objevil se návrh od politika ODS, aby ČT spadala pod ministra kultury, který by za ni nesl odpovědnost místo radních, kteří "nemají co ztratit".

Blokády, stávky, demonstrace! Jak to, že nejsou? Nic neděláte. A Milion chvilek... Xaver a Lipovská vyvolali tento výlev
Foto: Repro Facebook
Popisek: Redaktorka deníku Forum24 Johana Hovorková
reklama

Spolek Milion chvilek pro demokracii a jeho ideoví souputníci už dlouho varovali před 'ovládnutím' Rady ČT. A nyní na tento spolek přichází kritika z nečekaného směru, od Johany Hovorkové z Fora24. Té vadí, jak byl den, kdy byli do Rady ČT zvoleni Hana Lipovská a Luboš Xaver Veselý, klidný. „V den, kdy budou velmi pravděpodobně zvoleni do mediálních rad nekompetentní sluhové současné vládní garnitury, kteří téměř jistě dovrší normalizaci poměrů v České televizi, se nestalo takřka vůbec nic. Žádná demonstrace, žádná blokáda, nikde nejsou tisíce lidí, kteří by se svolali za účelem obrany svobody v České republice,“ říká s tím, že tomu brání zřejmě koronavirová opatření.

Dodejme, že Hovorková byla rozladěna už den před volbou na Facebooku, nicméně skutečně dala průchod svému zklamání až v den volby.

Hlavní editorka Fora24 od rady, v které zasedne mimo jiné katolická ekonomka a moderátor XTV, očekává, že skončí „svobodné pořady“, které se údajně televize už teď snaží marginalizovat. A vadí jí, že na to podle ní nikdo nebude adekvátně reagovat. „V září, až se to zase bude smět, se možná sejdeme na Letné, zazpíváme si a budeme třeba požadovat záruky nezávislosti veřejnoprávních médií, ačkoli už nezávislá nebudou. Přece bychom neudělali něco nepovoleného. Normálně necháme vládu, aby zneužila současnou krizi a udělala, co se jí hodí. A mimochodem: Stejně tak jsme věřili v iluzorní nezávislost státních zástupců. Dnes je už jasné, jaká to byla naivita,“ stěžuje si zklamaná editorka Fora24.

Anketa

Dokáží Hana Lipovská a Xaver Veselý něco skutečně změnit v ČT?

92%
8%
hlasovalo: 15524 lidí
Dodává: „Nyní vstupujeme do poslední fáze likvidace svobody veřejnoprávních médií. V normální zemi by všichni byli na nohou. Blokády, stávky, demonstrace. U nás jsme se dočkali statusů na Facebooku.“ Hovorková tvrdí, že si česká veřejnost vybrala spolek Milion chvilek pro demokracii jako jediného organizátora demonstrací, což je podle ní „naivní a chybné“ a organizátorů by mělo mít víc, Milion chvilek by prý neměl mít monopol. „Když už se tak ale stalo a demokratická veřejnost tolik vsadila na Milion chvilek, je třeba říci, že tento spolek nic nezorganizoval, na sociálních sítích pouze požaduje veřejnou volbu členů mediálních rad,“ neskrývá editorka své zklamání. Dodejme, že to není jen Milion chvilek, kdo pořádá demonstrace, 2.6. se na Hradčanském náměstí chystá bránit demokracii spolek Masaryk.

Veřejná volba je podle Hovorkové zbytečná, když se stačí na vládní poslance podívat a koho budou volit je prý jasné. A že by Tomio Okamura nebo Vojtěch Filip chtěli kritické reportáže a „svobodnou a nezávislou ČT“ už podle ní není ani dobrý vtip. Dle ní zkrátka Sněmovnu ovládly „problematické, až přímo nedemokratické síly“ a nyní ovládnou ČT, protože rozhlas už podle ní ovládnutý je. „Občanská společnost je bezzubá, poslušná, sedí doma a brání se před koronavirem,“ tvrdí dále přispivatelka Fora24 a stěžuje si, že energie z roku 2019 je zahozená.

„Boj za svobodu a demokracii se nedá vést tak, že naplánujeme vhodné datum (nejlépe víkend, abychom všichni měli čas), kdy je teplo, nikomu nepřekážíme, pak si pustíme písničky a uděláme koridory pro rodiny s dětmi a se psy. Ten boj se vede teď a tady. My ho budeme sledovat u monitorů a televizních obrazovek,“ zakončila svou lítost nad absencí velkých protestů.

Fotogalerie: - Monstrakce proti Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...
Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, ...

Do Lipovské si pak Hovorková kopla extra už mimo Forum24: „Stejně je zajímavý, že se kdejaká tragédka může nazvat ultrakonzervativní katoličkou. Pak má spoustu bodů u dalších tragédů, kteří své tragédství nazývají obranou tradičních hodnot.“

S názory své spolupracovnice souhlasil i její šéf Pavel Šafr: „Musíme si říct otevřeně, že demokratická strana sporu o Českou republiku je v této době politicky naprosto impotentní.“

A závěry z volby vyvodil i Jiří Nantl, poradce šéfa ODS Fialy a kandidát na hejtmana v Jihomoravském kraji. Ten poznamenal, že z nově zvolených nikoho nezná osobně. „O jednom z nich jsem nikdy neslyšel a nejméně jeden z nich mi připadá jako hodně bizarní postava,“ dodal. Ale to hlavní je podle něj to, že nyní „sklízí plody iluze, že 'nezávislost‘ na politicích se zajistí radou zvolenou politiky.“

„Ve skutečnosti to vede k tomu, že politická odpovědnost se pouze rozmělní, je delegována na postavy béčkové až déčkové, ale politický vliv nezmizí. Položme si na stůl variantu, že kdyby ČT byla státní organizace podřízená ministru kultury, možná by ji to chránilo lépe, než nesrozumitelný a formálně nepolitický systém "rady". Protože ministr by při případném konfliktu s veřejností dával v sázku svoji kariéru, kdežto takto parlamentní většina řekne, že to rada, a v radě sedí lidé, kteří vlastně nemají co ztratit,“ argumentuje a možná i navrhuje politik ODS. S Nantlem souhlasil i komentátor Lidových novin Petr Kamberský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cpou peníze na migranty! láteří Okamura nad novinkou z Bruselu, kterou byste měli znát

19:52 Cpou peníze na migranty! láteří Okamura nad novinkou z Bruselu, kterou byste měli znát

Předseda SPD Tomio Okamura se rozlítil nad podle jeho slov další šíleností Bruselu. Evropská unie to…