Bohatí a prosperující. Takoví jsme podle Marka Bendy od revoluce

30.07.2018 22:00

O rozdělení české společnosti a o tom, kdo za to může, hovořili v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu poslanec za ODS Marek Benda a předseda české organizace Social Watch Tomáš Tožička. Podle poslední výroční zprávy české pobočky organizace je společnost v Česku rozdělená a mohou za to elity, které selhaly.

Bohatí a prosperující. Takoví jsme podle Marka Bendy od revoluce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Marek Benda
reklama

Podle Bendy je však až na hranici úsměvu tvrdit, že polistopadové elity selhaly. Jak uvedl pro Český rozhlas, zažili jsme 30 let nejbohatší a nejvíc prosperující společnosti, kterou jsme tu kdy měli. I když se nůžky mezi chudými a bohatými rozevírají, patří to podle jeho slov k rysům otevřené společnosti.

„Reálnou hrozbou společnosti je uskupení podepsané pod touto zprávou. Ti si myslí, že celý svět se má zabývat genderem, lidskými právy, životním prostředím a podobně. To jsou ty dnešní neomarxistické elity dnešního Západu, kvůli kterým se fakticky bouří větší část západního světa. A kvůli kterým vznikají fenomény jako Trump, brexit a protestní hnutí v celé Evropě," poznamenal Benda. 

Anketa

Oceňujete, jak proti Andreji Babišovi vystoupili Tomáš Klus, Matěj Ruppert a Jiří Macháček?

hlasovalo: 23106 lidí

Původní text ZDE.

Jeho názorům Tožička oponoval, podle něj totiž české elity dostatečně nereflektovaly problémy, se kterými se společnost potýká. „Máme třetinu lidí, kteří si nemohou dovolit výdaj nad 10 tisíc korun, bydlení není zátěž jen pro 10 procent domácností a další a další problémy, které nemůžeme pominout," zmínil mimo jiné Tožička a nediví se, že nastupují populisté. Jak však dodal, mezi elity zpráva politiky nezahrnuje, patří tam podle něj členové akademické obce či představitelé kultury.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml.: Připravujme se, Češi! Až se bude EU rozpadat... Tato slova nepotěší milovníky Unie

18:25 Klaus ml.: Připravujme se, Češi! Až se bude EU rozpadat... Tato slova nepotěší milovníky Unie

Několikatýdenní vyjednávání Evropské unie s Velkou Británií se kvůli neshodám rozpadla a skončila dř…