Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

14.12.2019 19:20

Britové dali ve čtvrtečních volbách jasně najevo, že už mají tahanic kolem brexitu plné zuby a už konečně chtějí celý proces dokončit. Jenže pokud se někomu zdá, že je vyhráno, raduje se předčasně. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v ČT varoval, že ta složitější jednání mezi EU a Velkou Británií nás teprve čekají. A naznačil, o co bude usilovat Česko.

Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Čtvrteční volby ve Velké Británii s definitivní platností ukázaly, že brexit bude. Lídr konzervativců, který sliboval, že dotáhne brexit do konce, dostal velmi silný mandát. Naproti tomu opoziční labouristé, kteří se pod vedením Jeremyho Corbyna vyjadřovali k brexitu poněkud nejasně, utrpěli nejhorší porážku od roku 1935. Je tedy jasné, že mezi EU a Velkou Británií dojde k rozvodu.

Anketa

Vítáte vítězství Borise Johnsona v britských volbách ?

86%
7%
hlasovalo: 18830 lidí

Otázkou však je, co přijde pak? Jaké smlouvy mezi sebou oba celky uzavřou? Zavedou cla? Jak vysoká by případně byla? Jak se Britové postaví k občanům EU pracujícím na ostrově? Tohle všechno bude třeba dojednat a moc času na to už nezbývá. Harmonogram, podle něhož EU a Velká Británie postupují, předpokládá, že by tato dohoda měla být hotová za 11 měsíců. Od lednového rozchodu do konce roku 2020.

Je to relativně krátká doba, ale Britové mohli mít víc času, kdyby se dřív sami dokázali shodnout na tom, jak má vypadat onen rozvod. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček však již v České televizi naznačil, že se doba na uzavření smluv o budoucích vztazích dá prodloužit. Pro Česko je prý Velká Británie důležitá ať už kvůli českým občanům pracujícím na ostrově, tak kvůli bezpečnosti Česka.

Teď nás možná čeká složitější část toho vyjednávání, to, jak budou vypadat budoucí vztahy Evropské unie a Velké Británie, je stále nejisté,“ varoval Petříček. Vnímá prý také varování Skotů, že se mohou pokusit osamostatnit a zůstat v EU. Petříček však nechtěl ani spekulovat, zda by k tomu mohlo dojít. „Skutečně se jedná o spekulativní záležitost. Já si nemyslím, že tato varianta je nyní na stole,“ pravil.

Než se ministr rozloučil s diváky, prozradil, že se shoduje s předsedou Andrejem Babišem (ANO) v názoru, že Finové mohli své půlroční předsednictví EU zvládnout lépe. Především v oblasti vyjednávání rozpočtu na příštích sedm let. To, co je vyjednáno dnes, podle Petříčka nevyhovuje naprosté většině členských států Unie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šíříte hoaxy!“ slyšel Klaus ml. Pak přišlo klepání na čelo. Hezká věc o Gretě? Mno...

22:14 „Šíříte hoaxy!“ slyšel Klaus ml. Pak přišlo klepání na čelo. Hezká věc o Gretě? Mno...

Předseda hnutí Trikolóra a poslanec Václav Klaus mladší byl hostem v pořadu StandaShow youtubera Sta…