ČEZ podle Greenpeace obchází povolenky. Dováží uhlí z Německa

08.07.2010 8:02

Ekologická organizace Greenpeace se pustila do německé důlní společnosti MIBRAG. Vadí jí dodávky pro českého elektrárenského giganta ČEZ, informují lidovky.cz.

ČEZ podle Greenpeace obchází povolenky. Dováží uhlí z Německa

Německá důlní společnost MIBRAG se stala terčem kritiky ekologické organizace Greenpeace za to, že dodává hnědé uhlí pro českého elektrárenského giganta ČEZ. Právě ČEZ je spolu s česko-slovenskou finanční skupinou J&T od minulého roku vlastníkem MIBRAGu a jeho dolů, připomínají lidovky.cz.

„Takový transport je energeticky sporný a vyplatí se jen pomocí obchodu s emisními povolenkami. Odběratel, česká státní firma ČEZ, si nemusí pořizovat žádné dodatečné emisní certifikáty. V Německu je tomu ale jinak. Dopravní náklady jsou tak kompenzovány, klimaticky nepříznivá bilance hnědého uhlí je ale nadále tlačena dolů," píše se v otevřeném dopise šéfovi MIBRAGu Joachimu Geislerovi.

Dodávka 38 tisíc tun do Česka není lokální využití

„Neustále jste nám stejně jako široké veřejnosti argumentoval přednostmi lokálního využití vámi těženého hnědého uhlí. Také na pozadí toho se jeví zkušební dodávka 38 tisíc tun hnědého uhlí do Česka jako pochybná," zdůrazňují ekologové, kteří po společnosti žádají další podrobnosti k jejím dodávkám uhlí.

Zároveň chtějí objasnit, jak se podnikatelské záměry firmy slučují s klimatickými cíli německé vlády a jak ospravedlní plánované otevření povrchového hnědouhelného dolu u Lützenu před obyvateli této lokality, kterým hrozí ztráta domovů. Společnost k dopisu zatím mlčí, jen její mluvčí Silvie Wernerová uvedla, že je řada možností pro dialog, tedy i s Greenpeace.

Stoprocentními vlastníky jsou ČEZ a skupina J&T

Konsorcium Severočeských dolů Chomutov ze Skupiny ČEZ a skupiny J&T převzalo stoprocentní podíl v MIBRAGu loni v červnu. Obě firmy v ní drží shodný podíl. Celková hodnota transakce od amerických společností URS Corporation a NRG Energy Inc. byla 404 milionů eur (dnes 10,3 miliardy Kč).

Čtěte také:

ČEZ schválil výplatu dividend. Státu vynesou 20 miliard korun 

Evropská komise si posvítí na skupinu  J&T kvůli obstrukcím při inspekci

Foto: mapy.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Výkupné

Kolik by se mělo platit za jednoho nepřijatého migranta a komu? Kdo bude rozhodovat a kontrolovat komu a na co byly peníze přiděleny? A není tak trochu jak obchodovat s býlím masem?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

15:15 „Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

Juraj Cintula, který spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, podporoval pror…