ČSÚ chce pokutovat 233 lidí za nevyplnění sčítacích formulářů

22.09.2011 13:59

Sčítání lidu odmítlo 233 lidí. Za to jim teď hrozí pokuta do deseti tisíc korun. Podle serveru iDnes.cz začal Český statistický úřad (ČSÚ) rozesílat soupisy jmen lidí, co porušili zákon.

ČSÚ chce pokutovat 233 lidí za nevyplnění sčítacích formulářů
Místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal potvrdil, že 233 osob prokazatelně porušilo zákon o sčítání lidu. K číslu se úřad dopracoval po kontrole 17,5 milionu sčítacích formulářů a vyhodnocení zápisů sčítacích komisařů.

Výslovné odmítnutí dotazníků je porušení zákona

Zákon porušili ti, co výslovně odmítli vyplnění dotazníků nebo pokud znovu odmítli při dodatečné návštěvě komisařů u nich v domácnosti.

Konkrétní případy ještě prověřovali právníci. Od čtvrtka pak na jednotlivé obecní a městské úřady zasílá statistický úřad dopisy se jmény lidí a odkazem na pasáž zákona, který občanům ukládá povinnost nechat se sečíst.

„Nejvíce jich bylo ve Středočeském kraji, celkem 65. Neméně naopak v krajích Karlovarském a Libereckém, kde to není ani 10 podnětů," řekl serveru iDnes.cz Drápal. Dopisy prý putují do všech krajů.

Pokutu budou udělovat městské a obecní úřady

Zda všech 233 lidí skutečně dostane pokutu, bude záviset na obecních a městských úřadech. Ty se rozhodnou, zda na základě podnětu od statistiků zahájí správní řízení s hříšníky. Může jim být uložena pokuta do maximální výše 10 tisíc korun.

Podle zjištění serveru iDnes.cz je třeba zlínský magistrát připraven zahájit správní řízení. Magistrát v Plzni ale hodlá případy posuzovat individuálně.

Počet lidí, co odmítli vyplnit sčítací formuláře, je podobný jako při předchozím sčítání před 10 lety. Tehdy statistici přišli na 261 jmen. Celkový počet těch, co se nezúčastnili sčítání ale může být mnohem větší. Jejich neúčast ale nemusela znamenat porušení zákona.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aha! Soukup pátral, komu patří nový „nezávislý“ deník. A pak už jen nevěřícně zíral

16:04 Aha! Soukup pátral, komu patří nový „nezávislý“ deník. A pak už jen nevěřícně zíral

Jaromír Soukup se včera ve svém pořadu Moje zprávy, odvysílaném na TV Barrandov, věnoval ministru za…