Čachry s hodnocením, mazání účtů? Film rozjel zlé věci. I v Česku

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
18.10.2023 13:33 | Zprávy

Někteří uživatelé si stěžují, že jim kvůli hodnocení tzv. woke filmů zrušily účty na hodnotícím portálu ČSFD. Jejich výpovědi zveřejnila Společnost pro obranu svobody projevu. Jedná se například o film Malá mořská víla. Ten se však stal tématem i v zahraničí. A i na dvou dalších, podstatně větších stránkách, jsou výsledky přinejmenším ošemetné. Na jedné se u filmu používá jiný algoritmus, na druhé zase hodnocení „ověřených uživatelů“.

Čachry s hodnocením, mazání účtů? Film rozjel zlé věci. I v Česku
Foto: Repro Youtube
Popisek: Malá mořská víla v podání herečky Halle Baileyové

Společnost pro obranu svobody projevu se zabývá případy, kdy jsou lidé neoprávněně připraveni o možnost se vyjadřovat, zejména ve vztahu k sociálním sítím, přes které nyní probíhá většina komunikace. Nyní ale upozornila na trochu jiný případ. Totiž na mazání/blokování účtů na Česko-Slovenské filmové databázi (ČSFD).

SOSP si na toto chování stěžovali minimálně dva uživatelé. Účty jim prý byly smazány za to, že si dělali legraci z nového filmu z produkce Disney, Malé mořské víly. Jeden z uživatelů uvádí, že si z filmu dělal legraci „bez urážek, s nadsázkou, bez rasismu a nadávek“.

Dalšímu uživateli byl údajně účet smazán, protože dával nízké hodnocení filmům, které se označují jako „woke“, tedy v kostce prosazují progresivistickou ideologii. „Filmy, které jsem hodnotil, jsem viděl, a vadilo mi, jak jsou extrémně progresivní. Proto jsem je také hodnotil nízkou známkou. Mně se ale opravdu nelíbily a co opravdu nemusím, je automaticky pozitivní hodnocení jen kvůli ideologii. I když jsem si ale účet založil několikrát znovu, byl mi po nějakém čase vždy po negativním hodnocení znovu odstraněn. Zajímalo by mě, jak by to fungovalo opačně. Kdybych jako progresivně zaměřený divák špatně hodnotil třeba konzervativněji zaměřené filmy, smazali by mě taky?“ brání se dotyčný. SOSP upozorňuje, že uživatelé by se museli obrátit na soud, pokud by s tímto jednáním chtěli něco dělat.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Není nic pádnějšího, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAlda2 , 18.10.2023 15:23:35
než na takové filmy vůbec nechodit! Nějaké hodnocení na internetu je nic proti prázdným sálům.

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

19:04 „Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

Bezpečnostní analytik Jan Schneider tvrdí, že otázka svobody slova se stala v posledních letech nejd…