Část diváků nás nenávidí. Nedělám propagandu, uvedl Wollner z ČT. A co zaznívá z druhé strany, si asi umíte představit

08.11.2018 4:44 | Zprávy

Šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner zavzpomínal na besedě o dezinformacích a propagandě, že dřív měla Česká televize publikum, které ji mělo rádo, zatímco dnes ji nenávidí. Bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek to vysvětluje tím, že občas je člověku z vysílání ČT špatně, protože to není práce novináře, ale práce propagandistů. Mediální expert Jiří Mikeš za tím vidí nadřazenost osazenstva Kavčích hor nad svým publikem, ale také jednostrannost, která musí být zřejmá každému, kdo se na zpravodajství či publicistiku veřejnoprávní televize byť jen na chvíli podívá.

Část diváků nás nenávidí. Nedělám propagandu, uvedl Wollner z ČT. A co zaznívá z druhé strany, si asi umíte představit
Foto: archiv ČT
Popisek: Novinář a spisovatel Marek Wollner

Institut pro křesťansko-demokratickou politiku, think-tank založený KDU-ČSL, uspořádal besedu o dezinformacích a propagandě s názvem „Tři rozměry propagandy – dezinformace, manipulace, spektákl“. Kromě známého gay pornoherce a momentálně výkonného ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakuba Jandy a Alexandry Alvarové, autorky knihy Průmysl lži, se besedy zúčastnil i Marek Wollner, šéfredaktor reportážní publicistiky České televize. Téměř už inventář veřejnoprávní televize, v níž působí bezmála dvacet let, si v úvodu postěžoval, že se jako diskutující na Facebooku velice často setkává s názorem, že to, co vytváří, je propaganda, že Česká televize vytváří propagandu, že západní svět šíří propagandu.

„Já jsem novinář jenom proto, že nemusím vytvářet propagandu. Kdybych ji musel vytvářet v tom, jak si ji já sám definuji, tak v souladu s principy západní žurnalistiky, která tady funguje více než sto let, propagandu samozřejmě nedělám a dělat nechci, a kdybych ji musel dělat, tak bych tuhle profesi vykonávat nemohl,“ dušoval se Marek Wollner. „Někteří lidé se domnívají, že člověk, který z vnitřního přesvědčení, k němuž dospěl a které měl v sobě velice brzy zakotvené, když hájí principy demokracie, tak hájí jakousi západní propagandu. Pokud to takhle vnímají, tak samozřejmě s nimi nemám absolutně možnost se dohovořit o základních věcech,“ vysvětlil moderátor pořadu Reportéři ČT.

Nejrůznější totalitáři také všechno dělali z vnitřního přesvědčení

„Pan Wollner to má popletené, protože pohled veřejnosti na něj je správný. Minimálně část veřejnosti správně chápe, že to, co Česká televize produkuje, není nezávislé, nestranné zpravodajství, ale čistá propaganda jednoho směru. Ten si možná říká liberální demokracie, ale není to ani liberální, ani demokracie. Když se odvolává na vnitřní přesvědčení, tak totalitáři nejrůznějšího zaměření také všechno dělali z vnitřního přesvědčení. Pan Wollner je přesvědčený, že jeho pohled na svět je ten jediný správný, že všichni ostatní musejí stát v pozoru a respektovat jeho jediný správný názor. Ale tak tomu není. Je daleko více pohledů na svět a nezávislost České televize by měla spočívat v tom, že bude předkládat různé pohledy na svět a nechá na divákovi, aby si sám vybral a udělal názor,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Štěpánek, bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Podle mediálního analytika Jiřího Mikeše dělají propagandu svým způsobem všichni novináři, když reagují na to, co se ve společnosti děje. „Jde ale o to, jestli se snaží mermomocí někoho převychovat nebo jestli znají problémy obyčejných lidí. Když budou tak silně protiruští a tak nekriticky podporovat Brusel, tak musejí počítat s tím, že každá akce vyvolává reakci. Když byly prezidentské volby v Americe, tak bylo zřejmé, že neinformují na základě faktických údajů, ale podle toho, co by chtěli a na čí stranu se postavili. Média propagandu dělala, dělají a dělat budou, protože vždy na něčí straně musejí být. A to, že Česká televize není nestranná, všichni víme. Když se na ni člověk dívá, tak mu to je zřejmé. Je proti Zemanovi, proti Babišovi, prostě se dala na nějakou stranu,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Jiří Mikeš.

První mainstreamový novinář, který nemusí vytvářet propagandu

„Svými duševními striptýzy začíná být pan Wollner zajímavý. Možná se na jedné straně doopravdy cítí býti žurnalistickým exotem, tedy prvním mainstreamovým novinářem, který nemusí vytvářet propagandu. Nicméně záhy upřímně doznává, že ve skutečnosti je tomu jinak, protože pro význam termínu propaganda disponuje jakousi osobní definicí propagandy. Tím však naznačuje, že propagandu může vnímat, tudíž realizovat každý zaměstnanec ČT po svém. Pakliže je tomu tak, odpověď na vaši otázku je jasná: Wollner a spol. hájí principy demokracie skrze propagandu podle své definice, což na Kavčích horách znamená, že pracují v souladu s principy západní žurnalistiky. Není se proto co divit, že důvěra veřejnosti v mainstreamová média rapidně klesá,“ poukazuje pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Radim Hreha.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…