Černochová se omluvila Parkanové. Stát se k ní prý choval hanebně

20.1.2022 9:03 odp.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) napsala své předchůdkyni Vlastě Parkanové omluvný dopis za deset let trvající „hanebné“ trestní stíhání, řekla to Novinkám. Ty exministryni požádaly o reakci, dopis je pro ni prý velmi cenný.

Černochová se omluvila Parkanové. Stát se k ní prý choval hanebně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně obrany Jana Černochová

Kauza nákupu armádních letounů CASA skončila začátkem ledna, když se nejvyšší státní zástupce Igor Stříž rozhodl nepodat odvolání. Tehdejší ministryni obrany Parkanové a jejímu podřízenému Jiřímu Staňkovi obžaloba kladla za vinu, že nákupem způsobili státu škodu 818 milionů korun, protože nenechali zjistit obvyklou cenu strojů. 
 
Původní zdroj ZDE.
 
Nakonec soudy konstatovaly, že se ničeho nedopustila, žádná škoda nevznikla a oba obžalovaní udělali maximum pro to, aby obchod proběhl v souladu se zákonem. 
 
 
Současná ministryně obrany Černochová cítila povinnost se za toto stíhání  omluvit, Parkanové odeslala omluvný dopis společně s kyticí květin. „Tuto kauzu jsem vždy považovala a považuji za uměle vytvořenou a postup vyšetřovacích orgánů za hanebný. Za tristní a nepřijatelné považuji také fakt, že soudní spor trval deset let, což je v životě člověka příliš dlouhé období na to, aby ustál nátlak, stres, medializaci, ale i finanční a materiální náklady,“ píše v dopise.
 
„Ráda bych vám vyjádřila svou solidaritu. Jsem nyní ve stejné pozici, která právě vám přinesla tato léta útrap. Uvědomuji si tíhu a odpovědnost tohoto úřadu, jeho úskalí a nástrahy. O to víc s vámi soucítím,“ dodala ministryně.
 
Parkanová dopis již zveřejnila na svém facebooku. „Přišel mi dopis... moc potěšil,“ uvedla a v následné diskusi dodala, že „z takovýchto střípků se dá znovu poskládat to, co je ve mně rozbito“. 
 
 
 
Novinkám pak sdělila, že si tohoto gesta velmi cení. „Je to pro mě velmi cenný dopis. Vím přesně, do jaké odpovědnosti paní ministryně vstoupila,“ uvedla exministryně obrany Parkanová.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kaviárové tousty... Fotografie premiéra Fialy, u které padají slova o revoluci

14:04 Kaviárové tousty... Fotografie premiéra Fialy, u které padají slova o revoluci

V pátek proběhlo zahájení českého předsednictví EU v Litomyšli, kde premiér Petr Fiala hostil Ursulu…