Češi, nedělejte si zásoby léků, pak na ostatní nezbude. Zaznělo na ČT

14.06.2023 21:55 | Zprávy

MONITORING Proč v Česku léky chybějí, vysvětlovala v pořadu Interview ČT24 ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Za nedostatkem léků stojí dozvuky covidové pandemie, extrémní nárůst respiračních onemocnění, ale i problematická spolupráce s farmaceutickými firmami. Storová také uvedla, že se české domácnosti léky zbytečně zásobují, a apelovala na ně, aby tak nečinily. Nyní se bude dělat vše pro to, aby výpadek léčivého přípravku se vyřešil tak, aby si toho pacient nestačil ani všimnout. Žádnou konkrétní cestu k soběstačnosti EU ve výrobě léků zatím Storová nevidí.

Češi, nedělejte si zásoby léků, pak na ostatní nezbude. Zaznělo na ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ředitelka SÚKL Irena Storová

Od podzimu by zřejmě měla platit nová pravidla pro zásoby léků v České republice. Výrobci by museli držet jejich zásoby a distributoři včas hlásit nedostatek.

„Naší kontinuální snahou je jakýkoli výpadek léčivého přípravku řešit tak, aby dopad na pacienta byl co nejmenší. To znamená, že spousta těch situací se podaří vyřešit na pozadí, že si vlastně ani nevšimnete. Dodavatel nám včas ohlásí takové nebezpečí, že přeruší dodávky. A někdy to může být krátká doba, kdy čas pokryjí zásoby, které jsou v lékárně a v distribuci, nebo se čas využije k tomu, že se podaří zajistit léky jiným nástrojem. Díky včasné identifikaci se mnoho situací podaří vyřešit,“ uvádí Storová na otázku, zda se budou opakovat nedostatky léků, jaké Česko zažívalo v zimě na začátku roku.

„Bohužel ale jsou i situace, kdy se stane, že nějaký lék nestihne dodavatel zajistit z jiného trhu, přerušení má na delší dobu nebo není dostatek nahrazujících léků,“ dodává šéfka SÚKL v pořadu Interview ČT24.

Přiblížila, proč tentokrát měly výpadky léků dramatický dopad na občany. „Týkalo se to hlavně antibiotik a přišlo to do období, kdy se nejvíce používají. Do toho se to nakombinovalo s extrémním nárůstem respiračních onemocnění, která ještě před covidovým obdobím tak nebývala. Potkalo se více věcí. Mrzuté bylo, že se hodně jednalo o dětské pacienty,“ dodala Storová.

„Tohle asi lidi moc nespojí, že jsme byli hodně nemocní,“ rozhodil moderátor Daniel Takáč rukama. „Od příslušných orgánů očekáváme, že to nějakým způsobem vyřeší,“ hovořil za občany.

Storová se jala vysvětlovat, proč se léky nepodařilo zařídit, ukázala na farmaceutické firmy. „Samozřejmě léky nám dodávají farmaceutické firmy, soukromé subjekty. Tam, když ve spolupráci s nimi od nich tu informaci dostaneme, snažíme se to okamžitě řešit. Je pravda, že můžeme nabídnout nějaké nástroje, celou řadu analýz, statistik a vyhodnocování dat, ale bez toho partnera na druhé straně, to znamená na straně toho dodavatele, to nijak vyřešit neumíme. My ty léky nevyrábíme ani je nedistribuujeme a neobjednáváme. Takže my jsme tím partnerem na straně toho státu, ale skutečnou dodávku musí učinit farmaceutický průmysl,“ uvedla s tím, že s farmaceutickými firmami jsou v kontaktu na denní bázi.

Nedostatky léků jsou podle Storové do určité míry dozvuky covidové pandemie: „Určitě se ještě nějakým způsobem vyvažovaly záležitosti týkající se pandemie covidu-19, tam došlo k narušení celé řady těch dodavatelských řetězců. Dnes většinová část surovin i obalových materiálů pro tyto léky se vyrábí v Asii, v Číně, v Indii, kde došlo k obrovskému narušení. Než to ten průmysl zvládl obnovit, tak to zřejmě vzalo nějakou dobu a i přes navýšení dodávek to stále nebylo dost,“ dodala Storová, jak jim farmaceutické firmy zdůvodňovaly, proč nedokážou dodat ještě více léků.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Ministerstvo zahraničí

Pane prezidente,proč si myslíte,že Lipavský je dobrý ministr zahraničí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Evropa je moc bílá, myslí si Evropská rada pro zahraniční vztahy. A chce to změnit

21:30 Evropa je moc bílá, myslí si Evropská rada pro zahraniční vztahy. A chce to změnit

Nedávná zpráva vlivného think-tanku Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR), zabývajícího se směř…