Český velvyslanec při NATO: Bez USA nemůže NATO existovat. Trump jedná bezprecedentně

13.07.2018 14:59

Stálý velvyslanec ČR při NATO Jiří Šedivý poskytl rozhovor pro Seznam Zprávy. Odmítl mimo jiné to, že bychom byli lokajové. A zdůraznil, že bez USA nemůže NATO existovat. „Trump jedná bezprecedentně,“ sdělil Šedivý.

Český velvyslanec při NATO: Bez USA nemůže NATO existovat. Trump jedná bezprecedentně
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO

Ten v rozhovoru práci Aliance vysvětlil blíže. Mimo jiné řekl to, že všechna rozhodnutí v NATO jsou rozhodnutím všech členů. Zablokovat cokoliv může i ten nejmenší stát. 

Na summitu NATO v Bruselu vyčníval především americký prezident Donald Trump, jenž mimo jiné žádal spojence, aby na obranu dávali od ledna 2 procenta HDP. Podle Šedivého je v rámci NATO několik bolestných bodů, jež se zužují na obavy z toho, co řekne a udělá Donald Trump. „Zapomíná se na dobrou agendu, kterou máme už dlouhou dobu předjednanou,“ poznamenal s tím, že bez USA by NATO nemohlo existovat. 

„Politika USA je od nástupu Donalda Trumpa velice jasná. Jeho dvě velké priority – jsou to právě výdaje na obranu a druhou prioritou je žádost o zvýšení činnosti NATO v boji proti terorismu,“ podotkl Šedivý.

Původní text ZDE

Doporučení ke dvěma procentům, které Trump nyní dal, tak podle Šedivého není nic nového, neboť takovéto výdaje odpovídají dlouholeté zkušenosti.

Šedivý se pak vyjádřil i k nové vládě Andreje Babiše (ANO) a k zahraničním misím českých vojáků. Podle něj vyslání jednotek do Pobaltí je rozhodnutí, které schválil i prezident Miloš Zeman. „Je to na pozvání několika spojenců,“ podotkl s tím, že on se o další směřování Česka neobává. A to proto, že vnímá jednoznačnou kontinuitu zahraniční politiky i politiky v rámci Aliance. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

9:02 Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

Bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát se na svém facebookovém profilu zamyslel nad snímkem z po…