Chocholouška pro Fialu, vyzývá starý ódéesák. Máme tu dvě katastrofy zároveň

16.03.2022 20:26 | Analýza

„Vláda Andreje Babiše (ANO) inflaci založila a vláda Petra Fialy (ODS) ji podporuje,“ tvrdí bývalý ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Za nejvážnější považuje prohlášení, že Česká republika je ve válce a že se odstřihne od ruských energií. Podle něj by si měl pro premiéra přijet Chocholoušek. A přidal výzvu: Vládo, už něco dělej!

Chocholouška pro Fialu, vyzývá starý ódéesák. Máme tu dvě katastrofy zároveň
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Premiér Petr Fiala (ODS) po příletu z Ukrajiny.

Podle Vlastimila Tlustého se Česká republika potýká se čtyřmi katastrofami, které dopadají na její občany. První katastrofou je samotná nákaza nemocí covid-19, kterou trumfla katastrofa druhá: nekompetentní a zničující kroky minulé vlády Andreje Babiše (ANO). „To, že je válka na Ukrajině, je katastrofa číslo tři a to, jak se chová Fialova vláda, je katastrofa číslo čtyři. Já jsem vždy uměl odhadnout následky nepříjemných věcí, ale tyhle čtyři katastrofy jsou tak rozsáhlé, že se ani neodvažuji odhadnout, co způsobí a jaké strašné důsledky pro občany České republiky budou mít,“ řekl redakci bývalý ministr financí.

„Já se nebojím, že by na našem území došlo k válečnému konfliktu, mám na mysli katastrofy ekonomického rázu a obecně pokles životní úrovně, kterou tyto katastrofy vyvolávaly, stále vyvolávají a vyvolávat budou. Doplním, že současnou inflaci, která požírá úspory a bude ničit všechny, kdo si vypůjčili peníze, založila Babišova vláda a Fiala (Petr, ODS, premiér, pozn. red.) tím, jak hospodaří, inflaci nadále podporuje,“ uvedl. Podpora inflace podle Tlustého spočívá v dluhu, který hodlá pětikoaliční vláda (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN) letos vytvořit. „Naplánovala dluh 280 miliard korun, ale už mluví o tom, že to bude ještě více. Znamená to, že budou nadále tištěny peníze a ty povedou k inflaci. Chování Fialovy vlády je podporou inflace. Tvrzení, že schválený rozpočet je protiinflační, je prokazatelná lež. Každý, kdo má elementární znalosti ekonomie, dokonce každá studentka střední ekonomické školy, tuší, že pokud je dluh 280 miliard, dojde k tištění peněz, které způsobí inflaci,“ sdělil Vlastimil Tlustý.

Tlustý: Premiérovo prohlášení, že jsme ve válce, je trestuhodné

Ostře se rovněž vymezil proti vyjádření premiéra v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, kde řekl: „Ukrajina je bojiště, jsme ve válce, Rusko, ruský prezident Putin rozpoutal válku proti nezávislé, demokratické zemi. Porušil úplně všechno, co platí v mezinárodním řádu, v mezinárodním právu.“ Tlustý s nadsázkou prohlásil, že by si měl pro českého premiéra přijet Chocholoušek. „Pokud předseda vlády nejenom prohlašuje, ale i se chová, jako by Česká republika byla ve válečném konfliktu, tak jde za prvé o šíření poplašné zprávy a měl by být trestně stíhán, a přinejmenším by si pro něj měl – s nadsázkou řečeno – přijet Chocholoušek, protože nejsme ve válce. Zatím, zaplať pánbůh, nejsme ve válce a možná že tito blázni směřují k tomu, abychom v ní byli. Ale prokazatelně v ní zatím nejsme. Jestli veřejnost takto informuje, je to trestuhodné, protože vytváří paniku. Mnoho lidí tomu věří a chovají se podle toho,“ poznamenal s tím, že když v téměř sousední zemi probíhá válečný konflikt, očekával by, že to vedení státu bude vést k obezřetným, rozumným a racionálním reakcím, nikoliv vášnivým výrokům.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…