Chudí pracující, kočování po azylových domech, růst cen... Drtivá zpráva o chudobě v Česku

28.10.2023 12:40 | Reportáž

„Informace, které zde zazněly, svědčí jednoznačně o tom, že náš sociální systém je v krizi,“ shrnul proděkan Slezské univerzity v Opavě Ladislav Průša. Také on se zúčastnil setkání spojeného s představením zprávy o stavu a vývoji chudoby v Česku v zasedací místnosti Charity České republiky v Praze. A bylo to dost smutné setkání.

Chudí pracující, kočování po azylových domech, růst cen... Drtivá zpráva o chudobě v Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

„Když člověk pracuje, má menší příjem než ten, kdo nepracuje. Tak to máme v kazuistikách, že takovéto situace opravdu běžně nastávají,“ povzdechla si Iva Kuchyňková, členka výkonného výboru Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení v České republice (EAPN ČR) a manažerka pro advokační činnost v sociální oblasti Charity ČR. S tím souvisí fenomén chudých či nuzných pracujících. Zúčastnili jsme se setkání, kde se hovořilo o zprávě o stavu a vývoji chudoby v Česku. A jde o dost alarmující údaje.

Problémy s bydlením I.

Anketa

Má Česko pořídit letouny F-35?

3%
96%
hlasovalo: 52380 lidí
„Nejvýraznější změny jsme zaznamenali v oblasti dávkové. Nárůst počtu klientů, které musejí zvládnout úřady práce, ale nejsou vždy jen důsledkem zhoršené situace. Z řady průzkumů víme, že dávkovou podporu neberou zdaleka všichni, kteří by na ni měli nárok, a často se pak potýkají s existenčními problémy. Viditelné je to hlavně u dávek na bydlení, kde vláda v minulém roce spustila masivní kampaň, která vedla k výraznému navýšení počtu příjemců příspěvků na bydlení, a to téměř na dvojnásobek,“ řekla nejdříve Zuzana Freitas Lopesová, náměstkyně člena vlády – místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Počet vyplacených dávek příspěvků na bydlení jen za rok 2023, tedy do srpna, překročil 265 000 příjemců a celkové výdaje státu činily 114 miliard korun. Šlo o meziroční nárůst více než dvojnásobný.

Anketa

Vítáte konsolidační balíček, který vláda protlačila Sněmovnou?

2%
96%
hlasovalo: 31651 lidí
Absence bydlení a případně důstojného bydlení znamená v naprosté většině ztížený přístup ke všemu ostatnímu. Zaměstnání, vzdělávání a tak dále. Nějakou formou bytové nouze nebo ohrožením ztrátou bydlení je zasaženo až 1,3 milionu lidí v republice. „Ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj pracuje Ministerstvo práce a sociálních věcí velmi intenzivně na předložení zákona o podpoře bydlení a návrh míří na vládu už nyní,“ sdělila Freitas Lopesová s tím, že bez průzkumů příčin nežádoucích jevů by se těžko hledala účinná řešení.

Zpráva o chudobě

Zpráva EAPN ČR o stavu a vývoji chudoby v Česku vychází každý podzim. „Chudoba se dědí mezigeneračně, kdy my na datech dost dobře vidíme, jak ztížené šance mají děti, které vycházejí z domácností zatížených exekucemi. Co se týče zisku vyššího vzdělání, devět procent osob má horší šance, a co se týče vyloučených lokalit, je to až šestnáct procent,“ řekl Jiří Vraspír, analytik pro sociální věci EAPN ČR a Charity ČR. Nejčastěji jsou chudobou ohroženy matky samoživitelky, lidé v seniorském věku, ale i zdravotně postižení. Bohužel se rozvíjí fenomén chudých pracujících, kteří žijí řádným životem, chodí každý den do práce, ale nevyjdou se svými příjmy a žijí od výplaty k výplatě. V Česku je stále vysoké exekuční zatížení. Týká se to 660 tisíc osob.

V příjmové chudobě se aktuálně nachází třináct procent domácností, domácností bez větších úspor je sedmnáct procent. Situace se zlepšila jedině v seniorských domácnostech, kde před rokem bylo 27 % domácností zatíženo příjmovou chudou, ale dnes díky četným valorizacím je toto číslo osm procent. Za tři roky vzrostly ceny o 33 %, někde až o 40 %. Jde o stravování, odívání, bydlení a energie. Různé krize měly dopad na zhoršení duševního zdraví u 70 procent lidí.

Problémy s bydlením II.

„Nejklíčovějším faktorem pro řešení chudoby je skutečně bydlení. Po revoluci bydleli téměř všichni. V některých oblastech sice máme lepší čísla než jiné evropské země, ale fenomén, že stále více lidí končí na ulici nebo v nevyhovujícím bydlení, je silný. Umocnil se s krizí na Ukrajině a příchodem mnoha lidí, které je potřeba zabydlovat. Nyní čelí azylové domy, domy pro mámy s dětmi, pro otce a pro rodiny problému, že nemají kam posouvat ty, kterým pomáhají,“ zmínila Iva Kuchyňková z EAPN ČR a Charity ČR.

Nejsou bytové kapacity. Lidem prostě nezbývá nic jiného než kočovat po republice po dalších azylových domech, protože zákon o sociálních službách umožňuje, aby klienti žili v jednom azylovém domě pouze rok. „Rodiny jsou tak nuceny kočovat a tomuto návyku jsou vystaveny děti, které v nich vyrůstají a z nichž jsou generováni další klienti. Aktuálně je horší stav v tom, jak člověku najít bydlení a jak ho v něm udržet,“ dodala Kuchyňková s tím, že ceny bydlení jsou velmi vysoké. Z pohledu obou zmíněných organizací je problematický i vládou přijatý úsporný balíček, protože přináší plošná opatření, která nerozlišují mezi více a méně vydělávajícími skupinami obyvatel. V Česku je totiž milion lidí na hranici chudoby.

Proděkan bez servítků

„Informace, které zde zazněly, svědčí jednoznačně o tom, že náš sociální systém je v krizi a je třeba si to přiznat,“ sdělil nejdříve Ladislav Průša, proděkan pro vědu a tvůrčí činnost a vedoucí katedry veřejné správy a sociální politiky Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě. „Podle čísel vše vypadá krásně, ale… Příčinou této skutečnosti je abnormální rozsah sociální solidarity v celém sociálním systému na úkor uplatňování zásluhových principů v konstrukci jednotlivých sociálních dávek.“

Motivační charakter ze sociálního systému úplně vymizel. „Sociální systém ztratil všechny základní funkce, které má plnit. Stojí před zásadní rekonstrukcí, komplet,“ podotkl Průša s tím, že politici jsou ticho, přitom si zvedají platy a ostatním zvýší daně. Jak dále řekl Průša: „My máme průměrný příjem na úrovni jedné třetiny parity kupní síly v porovnání s Německem a Rakouskem. Ale máme zde světové ceny, a pokud jedeme za hranice, vidíme, že tam nakoupíme levněji než u nás. Něco špatného je v tomto našem českém království!“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Sociální systém je v krizi, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusegaucho , 28.10.2023 12:47:43
zdravotnictví, školství, průmysl, zemědělství, energetika.... Co v krizi NENÍ?

|  12 |  0

Další články z rubriky

Miliardy Ukrajině: Je to jinak. Mnozí neuvidí rádi

8:15 Miliardy Ukrajině: Je to jinak. Mnozí neuvidí rádi

V sobotu americký Kongres schválil mnohamiliardovou finanční pomoc Ukrajině, na kterou země dlouho č…