Když tady před několika měsíci byl čínský prezident s podnikatelskou delegací, tak se o tom zřejmě mluvilo a čínská strana mohla projevovat zájem o dostavbu jaderných reaktorů v Česku, a to bez výběrového řízení. Drábová nad tím však kroutí hlavou. „Teoreticky je to možné, ale já mám o tom své pochybnosti,“ konstatovala dáma. Česko by se teoreticky mohlo ocitnout až u evropských soudů. Ministerstvo průmyslu a obchodu ovšem jasně konstatuje, že bude trvat na otevřené soutěži, aby měli šanci kteříkoli zájemci.
Pokud nerozhodneme teď, může to prý být i dost drahé
„Čína je tahounem jaderné energetiky ve světě. Ve světě je teď rozestavěno asi 65 reaktorů a z toho je jich přes dvacet v Číně,“ oznámila Drábová. Čína si jde za tím, aby v horizontu pár desítek let předběhla Spojené státy. Číňané přitom v oblasti dozoru nad elektrárnami spolupracují s Američany, kteří mají nejvíce zkušeností na celém světě. To, že americká strana nevyjadřuje žádné pochybnosti o bezpečnosti čínských elektráren, je také určitý ukazatel,“ podotkla k tomu expertka.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.


