Co s vámi, dědo? Na ministerstvu vzniká systém sociálních lůžek pro nesoběstačné seniory

10.06.2023 10:06 | Reportáž

„V naší současné demografické situaci je velkým problémem, že lidská populace u nás významně stárne, přibývá nesoběstačných seniorů a jejich děti často pracují v zahraničí, popřípadě jsou pracovně natolik vytížení, že nemají možnost se o své rodiče adekvátně postarat. Tento problém narůstá už mnoho let, nyní se jen akcentoval s narůstajícím nedostatkem zdravotníků a lékařů, což vede ke snižování akutních lůžek v nemocnicích,“ říká zkušený primář geriatrického a interního oddělení z Městské nemocnice Ostrava Rostislav Sojka. Ministerstvo zdravotnictví připravuje nový typ sociálně zdravotní lůžkové péče.

Co s vámi, dědo? Na ministerstvu vzniká systém sociálních lůžek pro nesoběstačné seniory
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Domovy důchodců bývají často zcela zaplněné, a tak bývá někdy problém do nich umístit už vyléčeného seniora z Léčebny pro dlouhodobě nemocné

České zdravotnictví nejspíše nečekají žádné komfortní časy, když pětikoaliční vláda chce zdražit většinu běžně užívaných léků, míní je zařadit do vyšší, 21% sazby DPH a navrhuje také snížit příspěvky za pojištěnce zdravotním pojišťovnám, jak uvedla v konsolidačním balíčku a ve svých dalších návrzích.

Vedle těchto nových, očekávaných potíží se ale české zdravotnictví potýká ještě s jedním letitým problémem. A to, jak zajistit stálou péči postiženým či přestárlým pacientům ve svých Léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN), kteří se sice v nich vyléčí ze svých vážných neduhů, ale po propuštění pak nemají kam jít, kde by se o ně někdo dále staral. V eldéenkách, kde pak často musí zůstat, se na rozdíl od Domovů důchodců či různých podobných zařízení neplatí za komplexní péči a stát to stojí nemalé peníze. Zvláště když se v současné době populace dožívá vyššího věku. Jak se tento nepříjemný problém řeší například v nemocnicích Moravskoslezského kraje, zjišťovali redaktoři ParlamentniListy.cz. 

„Problémy s následným propouštěním postižených či už nemohoucích pacientů, které jsme u nás vyléčili z jejich nejvážnějších zdravotních problémů, řešíme prakticky každý den. Je to velký a chronický problém našeho zdravotnictví, jenž se táhne už řadu let. Dříve se například zřizovala v nemocnicích tzv. sociální lůžka, kde si pacient musel připlatit. My máme to štěstí, že v blízkosti našeho zařízení funguje Dům sociálních služeb, s nímž úzce spolupracujeme, a kde podobné pacienty někdy umísťujeme. Samozřejmě občas to trvá delší dobu, než pacienta umístíme, například při přeplněnosti sociálních zařízení, ale musíme si s tím vždy poradit.  Nemyslím si, že v budoucnu se situace nějak výrazně zlepší, protože nám populace v současné době rychle stárne a lidé se i dožívají vyššího věku,“ sdělil nám Marcel Frýbl, primář oddělení LDN z Ostravy-Radvanic.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jan Štěpán

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…