Covid? Ukažte lidem celou pravdu. Žaloudík v ČT vytáhl úplně jiná čísla

23.09.2020 9:47

O koronaviru i o Romanu Prymulovi diskutovali v ČT dva senátoři, Jan Žaloudík a Marek Hilšer. A každý měl své výtky. Žaloudík prohlásil, že by se měly zveřejňovat všechny hospitalizace. Od infarktů přes zápaly plic až po úrazy. Aby si lidé mohli udělat obrázek, kolik procent ze všech nemocných jsou lidé s covidem. Hilšer souhlasil, že proporce jsou důležité. „Jsou nějaké propočty, některé uvádějí, že bude umírat deset lidí denně, ale také si je třeba uvědomit, že běžně v České republice umírá zhruba 350 lidí denně,“ řekl. Chce, aby opatření byla selektivní a chránila ohrožené. Zastavit epidemii plošnými opatřeními prý není žádné umění.

Covid? Ukažte lidem celou pravdu. Žaloudík v ČT vytáhl úplně jiná čísla
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor za ČSSD Jan Žaloudík

Na sportovní utkání ne více než 2000 diváků, bary a restaurace budou mít nucenou zavíračku v 22 hodin. Taková opatření nastínil nový ministr zdravotnictví Roman Prymula. Zavírací hodinu zdůvodňoval, že zákazníci mají ještě „dojezd“, tedy že kolem restaurace či baru postávají ještě hodinu nebo dvě. A hromadné akce by se měly omezit na 100 nebo 50 lidí.

Anketa

Věříte Romanu Prymulovi?

52%
48%
hlasovalo: 29326 lidí

Podle Žaloudíka jsou kroky uvážené a Prymula není žádný nováček. Ale to, že „děcka v pátek zůstanou doma“, není dle senátora podstata věci. „Teď jde spíš o to, na základě čeho se budou vyvíjet dílčí opatření, co budou ty parametry a ukazatele, které budou ta opatření zostřovat nebo rozvolňovat,“ mínil.

Hilšer prohlásil, že s virem se dá vypořádat třemi cestami, buď vyvinout vakcínu, nebo omezit mezilidské kontakty, případně střední cestou – začít cílit na rizikové skupiny. Co Prymula navrhl mu jako razantní nepřijde. „Rozhodně si myslím, že bychom si měli uvědomit to, že zhruba 98 % populace je bezpříznakové nebo má nějaké drobnější či mírně vážné příznaky. A 2 % má vážné příznaky, které musí být řešeny v nemocnicích,“ pravil Hilšer a vyslovil se pro ochranu opravdu rizikových skupin. To by podle něj mělo být prioritou před plošnými opatřeními.

Anketa

Věříte profesoru Jaroslavu Flegrovi?

17%
83%
hlasovalo: 10530 lidí
Moderátorka Augustová se pak Žaloudíka zeptala, jaké parametry by měly být brány v potaz a senátor představil dva návrhy, které hodlá novému ministrovi zaslat. A dodal, že koneckonců ke sjednocení názorů vyzval i premiér. „První věc. Testování, myslím si, že je potřeba zveřejňovat, kdo přichází na testování z lékařské indikace na mikrobiologický test, že má nějaké příznaky, kdo přichází spontánně, buď že to potřebuje kvůli cestování nebo že sám chce, a třetí skupina ty, co přicházejí na kontrolu, protože byli třeba dříve pozitivní. To si myslím, že je nutno zveřejňovat  a dívat se na tato čísla,“ začal senátor.

„To podstatné, protože všichni se bojí o kapacitu nemocnic. Myslím si, že není důvod nedotáhnout to, co kdysi naznačoval už ministr Vojtěch. Což znamená, že nemocnice by měly reportovat jednou měsíčně, ale v této době asi jednou týdně akutní nejen covidy, nejen pacienty a lůžka obsazená s covidem, případně intenzivní lůžka, ale také všechna onemocnění oběhového systému, nádorová onemocnění, metabolická onemocnění, úrazy a pak třeba jiná onemocnění. Kolik je jich prostě ležících na těch lůžkách a kolik je případně na intenzivní péči, z toho jasně vyplynou i ty proporce, zátěž celého systému a i kapacity, případně nutnost pomoct v některých místech, jestliže někde by to snad přesahovalo,“ navrhl senátor. Doplnil, že pak si lidé budou moci srovnat proporce.

Anketa

Co podle Vás nejvíc pomáhá proti koronaviru?

25%
hlasovalo: 10193 lidí
Hilšer s těmito návrhy souhlasil. Ministerstvo podle něho už kapacity zná a nejdůležitější je, aby se pacienti neocitli na chodbách nemocnic kvůli přeplnění. A chtěl by, aby se dělala osvěta. „Opravdu říkat, kdo je ohrožená skupina a jak by se ta ohrožená skupina měla bránit, protože jiný přístup by asi měl být ke studentům a žákům základní školy, střední školy, popř. vysokoškolákům a k lidem, kteří jsou opravdu tou kritickou skupinou. Což jsou např. obézní pacienti s projevy cukrovky. Ti jsou opravdu ohroženi, ti by se měli chránit a to by měl stát samozřejmě zajistit. Je potřeba dělat tento cílený přístup,“ konstatoval.

Žaloudík zopakoval, co všechno by se podle něj mělo vědět, tedy počet nádorových onemocnění, respiračních, oběhových či metabolických, a také úrazy. Dle Žaloudíka by tento přehled měla absorbovat média i veřejnost, aby si každý mohl udělat obrázek o proporcích a nedocházelo k zanedbávání necovidových pacientů.

Hilšer opět souhlasil, že co říká Žaloudík je rozumné a vědět, jaké jsou proporce je důležité. „Jsou nějaké propočty, některé uvádějí, že bude umírat deset lidí denně, ale také si je třeba uvědomit, že běžně v České republice umírá zhruba 350 lidí denně. Tím nechci říct, že by se ta věc měla podcenit. Ale opravdu je potřeba vědět, a ta čísla to ukazují, že 98 % těch nakažených v podstatě nemá příznaky anebo má mírné příznaky.“ Opět zdůraznil zacílení na rizikové skupiny a vyslovil se proti zavírání škol. „Není umění zastavit epidemii nějakým lockdownem, uzavřením ekonomiky, uzavřením obchodů, uzavřením restaurací, ale uměním je zastavit ji cíleným přístupem na ty rizikové skupiny, které jsou tou chorobou ohroženy,“ radil senátor. Jako příklad dal školy, tam by podle něho starší pedagogové buď neměli učit vůbec, nebo by měli dostat respirátor.

Žaloudík se i u školáků odvolával na statistiky: „Já bych chtěl upozornit, že máme 15 tisíc planých neštovic. K 38. týdnu podle Státního zdravotního ústavu máme 660 na 100 000 lidí akutních respiračních infekcí. To jsou taky plicní onemocnění. Čili jinými slovy,  66 000 na těch deset milionů. Třetina z nich je u mladých, tedy u školních dětí. A toto jako bychom ignorovali. My se směřujeme na to, kdy bude Anička ve škole v Dolní Lhotě pozitivní, abychom potom celou školu zavřeli. Prosím vás, proporce jsou důležité. Já nepodceňuju ten virus, ale je to jeden z noha virů, tak proto bych chtěl, aby ten reporting byl o celém zdravotnictví a ne jen o tom covidu,“ zopakoval opět svou pointu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dohra šibenice. Poslanci STAN v nebezpečí, vyplynulo. Kolují adresy

12:50 Dohra šibenice. Poslanci STAN v nebezpečí, vyplynulo. Kolují adresy

Na demonstracích proti očkování a proti covidovým restrikcím jsou vládní politici, ať už to byl dřív…