Děkan rozhoduje jako papaláš, vyděsil studentky, měl by se zamyslet, zda nesložit funkci! Studentka z Masarykovy univerzity je ve varu. Byl zrušen obor genderová studia

05.01.2018 16:45

Učitelé a studenti Masarykovy univerzity v Brně se bouří. Univerzita totiž uzavřela bakalářský obor genderová studia; jako hlavní důvod uvedla, že o obor už zdaleka není takový zájem, jako tomu bylo dříve, a jeho vyučování se již nevyplatí. Podle některých odborníků však naopak význam tohoto oboru neustále roste. Se zrušením oboru se ale studenti nechtějí smířit a požadují proto odvolání děkana fakulty. „Rektor je muž, děkan je muž, vedoucí katedry je taky muž. Asi je potřeba jim vysvětlit, jaký význam genderová studia mají,“ napsala studentka v e-mailu, který poslala do redakce serveru Týden.cz.

Děkan rozhoduje jako papaláš, vyděsil studentky, měl by se zamyslet, zda nesložit funkci! Studentka z Masarykovy univerzity je ve varu. Byl zrušen obor genderová studia
Foto: Petr Kupka
Popisek: Aula VŠB-TU Ostrava zaplněná studenty

Že by se obor genderová studia nevyplatil, to někteří odborníci na gender studies důrazně vyvracejí. Naopak prý význam tohoto oboru posiluje. Nejen v souvislosti s kampani #MeToo, ale také kvůli stále sílícím hlasům populistů v politice.

Vedení fakulty sdělilo, že do studia se hlásilo málo posluchačů, ekonomicky se to prý stalo neudržitelné. V souvislosti s novelou vysokoškolského zákona se navíc od roku 2019 studijní obory přetransformují na studijní programy, které mají být méně specializované a více obecné. „Genderová studia by následně jako samostatný studijní program mohla fungovat vzhledem k velmi nízkému a stále klesajícímu počtu studujících jen velmi problematicky,“ uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Někteří učitelé se však s nečekaným ukončením oboru těžko smiřují. „Že obor končí, jsme se dozvěděli ze zápisu schůze vedení fakulty. Nikdo nám o tom neřekl, byli jsme postaveni před hotovou věc. V akademickém roce 2018/2019 budou přijati poslední studenti. S tímto rozhodnutím se smiřuje těžko,“ říká za pedagogy docentka Iva Šmídová.

Učítelé genderových studií jsou proto rozčíleni, že s nimi nikdo o ukončení oboru nediskutoval. „Rozhodnutí nám bylo jen oznámeno. Ekonomické zdůvodnění možná má svůj reálný základ, ale musíme přece zohlednit i společenskou potřebnost tohoto zaměření. Současné dění nám dává jasně najevo, že odborníci na gender jsou potřeba a načasování tak snad nemohlo být horší,“ je si jista docentka Šmídová.

A nejsou to jen učitelé, kteří s rozhodnutím fakulty nesouhlasí. Podle některých studentů univerzity se děkan Fakulty sociálních studií Břetislav Dančák chová jako monarcha, a proto nyní už připravují protesty. „Jako papaláš rozhoduje o tom, co podle něho společnost potřebuje, a co ne. Vyděsil studentky, s učiteli se nebaví, na naše nesouhlasné e-maily nereaguje. Myslím, že by se měl vážně zamyslet nad tím, zda nesložit funkci,“ vyjádřila se v e-mailu redakci Týden.cz studentka Jana.

Zájmu studentů o jejich budoucnost a o budoucnost jejich oboru si učitelé velmi váží a je to pro ně velmi důležitá zpětná vazba v tom, že dělají smysluplnou práci. Podle univerzity bude studium genderu nadále možné pouze jako specializace v programu sociologie. V současnosti do ročníku na obor nastupují prý méně než dvě desítky posluchačů ročně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný otevřeně: ČT je vnitřně rozkolísaná. Kauza Wollner a Fridrichová. Mělo to „zůstat v kabině“

22:35 Železný otevřeně: ČT je vnitřně rozkolísaná. Kauza Wollner a Fridrichová. Mělo to „zůstat v kabině“

Moderátor České televize Jakub Železný přišel do pořadu Spotlight, který moderuje jeho bývalá kolegy…