Děláte z armády děvečku pro všechno! Černochová se neudržela: Šlo nejen o covid

19.08.2020 13:23 | Zprávy
autor: vef

Poslankyně za ODS Jana Černochová se při dnešním jednání Poslanecké sněmovně velmi důrazně ohradila proti tomu, že pomocnou ruku při zajištění nadcházejících voleb bude mít i armáda. "Armáda je povolávána všude tam, kam se nikomu jinému nechce," uvedla. Proti jejím slovům se pak ohradili ministři vnitra a obrany Jan Hamáček (ČSSD) a Lubomír Metnar (ANO).

Děláte z armády děvečku pro všechno! Černochová se neudržela: Šlo nejen o covid
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová

Černochová úvodem své řeči řekla, že je za úpravu, jež umožní v nadcházejících krajských a senátních volbách hlasovat i lidem, kteří se ocitnou v karanténě, ráda. "Možnost svobodné účasti ve volbách je v demokracii základním právem, občané musejí mít možnost jeho uplatnění a stát, který jim nařizuje karanténu, musí mít způsoby, jak jim toto umožnit," sdělila.

"Chtěla bych poděkovat Ministerstvu vnitra za to, že si nakonec dalo tu práci, prokázalo i jistou míru kreativity a přišlo na způsoby, jak tedy vyřešit současnou situaci plnou omezení kvůli koronaviru. Osobně si neumím představit, že by stát ostrakizoval část společnosti a upřel jí de facto úřednickým rozhodnutím, Ústavou a Listinou základních práv a svobod zaručené volební právo, zvláště, když pomyslíme na to, že tato skupina může být opravdu početná. Chápu, že současná situace je pro nás všechny v mnoha ohledech nová, nicméně chci zde zopakovat, že s pandemií se potýkáme již řadu měsíců, že volby jsou řádné, jejich termín je znám dlouhodobě a že tedy na řešení této situace bylo opravdu mnoho času," řekla. 

Ačkoliv kvituje, že tento zákon je východiskem ze současné situace, že byl diskutován se zástupci všech politických stran a že přináší řešení, chtěla vyjádřit určitou nespokojenost s jedním jeho aspektem. Ten se podle ní ale bohužel pomalu stává jakousi normou. "Tím je zapojení naší armády," řekla. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…