Dostal jsem medaili od Zemana i od Putina. Takže až umřu... Jarek Nohavica má jasno, co se bude dít

05.09.2019 16:25

Součástí oslav třicetiletého výročí sametové revoluce v Ostravě je i talkshow Petra Bohuše SametOVA!!!, do níž v nejnovějším díle zavítal i zpěvák Jaromír Nohavica. Nohavica se v rozhoru jal zmínit, jak se mu v Ostravě žije, a přidal i některé vzpomínky na revoluční dění, kdy vůbec jako první zazpíval na Václavském náměstí k lidu. Aby tenkrát zazpíval, jej prý mezi jinými přemlouval i prezident Václav Havel. V závěru pak Nohavica řekl, jak si myslí, že bude vypadat jeho pohřební procesí... vzhledem k tomu, jak je společnost polarizována v pohledu na něj, což se ukázalo i přitom, když přebíral vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana či Puškinovu medaili, již převzal z rukou Vladimira Putina.

Dostal jsem medaili od Zemana i od Putina. Takže až umřu... Jarek Nohavica má jasno, co se bude dít
Foto: 4press.cz
Popisek: Jaromír Nohavica

Anketa

Byl Robert Šlachta dobrým policistou?

92%
8%
hlasovalo: 11727 lidí
Jaromír Nohavica v pořadu mluvil o tom, že je spokojený s životem v Ostravě v Mariánských horách. Ostrava je prý „svá a neopakovatelná“. Prý se mu nic v Ostravě ani kritizovat nechce. „Možná, jestli to v té naší české kotlině, jestli se to nestalo národním sportem, teď nemluvím jenom o Ostravě, ale vůbec, že prostě brbláme, otázka, jestli jsme nebrblali, co svět světem stojí, uprostřed té Evropy, uprostřed té kotliny prostě radši brblat než vyskakovat, protože vždycky, když jsme vyskočili a narovnali jsme se a začali řvát, jak jsme dobří, tak přišlo něco zleva, zprava, shora, zdola, bum, bum, bum a byl klid. Takže proto my jsme takový brblající, takový nespokojení,“ shrnuje Nohavica, Ostraváci dle něj „brblají“ méně než Češi.

Nohavica zmínil i rozdíl mezi Ostravou a Prahou. „Ostrava nemá všechno odjakživa. Jak mám rád Prahu a miluji Prahu a mám v Praze spoustu kamarádů, přijedeš do Prahy, tak Praha je odjakživa, Praha byla, je a bude. Kdežto tady, v tomto kraji chceš-li něco mít, tak to musíš z té země vydobýt. Pokaždé a znovu,“ popisuje. Nesamozřejmost bytí prý na Ostravsku pokračovala i po roce 89.

A právě roku 1989 a revolučních událostí se týkala i další část rozhovoru. Nohavica, který byl v Praze vůbec prvním, kdo zpíval na Václavském náměstí v Praze, své vzpomínky popisuje takto: „To bylo zajímavé, protože v pátek nastoupily ty události, v sobotu, v neděli se k nám donesly ty zprávy, že se tam něco v Praze děje, a protože ty události byly součástí toho všeho, co jsem dělal do té doby, čeho jsem se účastnil, a v tom 89 petice, někdy v únoru, za propuštění Havla, potom podepsání Několika vět a také další koncerty, které jsme dělávali, a písně, které jsme hráli, takže úplně přirozeně mi připadalo, že když se v Praze něco děje, tak že tam patřím,“ říká Nohavica.

Celý rozhovor s Jaromírem Nohavicou můžete zhlédnout zde.

Nohavica prý do Prahy vyjel během revolučních událostí v úterý, kdy měl koncert na Strahově, a ve středu již zvonil klíči na Václavském náměstí. „To byly ještě časy, kdy opravdu vážně to bylo nebezpečné, protože vím, že v tu středu večer se roznášela fáma po Praze, že se chystají Lidové milice k zásahu,“ přibližuje napjaté události sametové revoluce Nohavica.

Poté se Nohavica měl dostat až do středobodu dění v Laterně magice. „Někdo říkal: ‚Žádné čtení, ať něco zazpívá!‘ A pan Havel říkal tehdy: ‚Jarku, zazpívej něco, aby všichni zpívali‘,“ popisuje dále, jak vypadaly chvíle předtím, než se Nohavica jal promluvit k lidu a zazpíval píseň „Když mě brali za vojáka“.

Ostrava je prý pro Nohavicu lepší z toho pohledu, že na rozdíl od Prahy má stejně blízko i na Slovensko do Bratislavy i do Polska do Varšavy.

„Já jsem si uvědomil, že tehdy mi bylo najednou třicet šest let a dostal jsem svobodu, dostal jsem ji trochu darem, dostal jsem ji trochu nezaslouženě, ale dostal jsem ji,“ přidává.

Od sametové revoluce prý „jako bychom zapomněli, že svoboda znamená šance; šanci můžeš využít, nemusíš ji využít, ale máš ji. A lidi jako by zapomněli, že šance, když leží vedle tebe na zemi, tak se shýbni pro ni a zkus to, než abys do ní kopl. Zapomněli jsme na to, že jediný, na koho se můžeš spolehnout, jsi ty sám, a to ještě někdy jenom“. 

Na závěr pak Nohavica řekl, že by po své smrti nechtěl mít žádnou sochu, lepší prý je, když lidé budou hrát jeho písničky. „Já už čekám, že přijde ještě jedno takové ‚ocenění-neocenění‘, když už jsme u těch soch. Až umřu, tak půjde pohřeb a jedni lidi půjdou za tou rakví a druzí budou stát na chodníku a budou pískat,“ doplňuje s návazností na udělení medailí, které obdržel v posledních letech, což dosti polarizovalo společnost.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nohavica, jenž roku 2017 obdržel z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání za zásluhy v oblasti umění, byl již několikrát kritizován některými kolegy i z hudební branže v minulosti, a to například za Puškinovu medaili, již převzal z rukou Vladimira Putina. „Český bard“, jak Nohavicu nazvala agentura RIA Novosti, toto ocenění získal za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. V děkovné řeči, pronesené v ruštině, Nohavica zazpíval při předávání ocenění v listopadu loňského roku část písně Bulata Okudžavy. Nedávno zpěváka kritizoval i písničkář Tomáš Klus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…