Dovolenkáři v Egyptě, vy si myslíte, jak jste s tím vydrbali? Můžete skončit před soudem, hrozí Prymula

14.08.2020 8:24

Češi se nezapřou. Aby mohli do Egypta a nemuseli mít negativní test, přišli na nový fígl. Porušují tím však nařízení, před čímž varuje jak šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová, tak epidemiolog Roman Prymula. Píše to server Blesk Zprávy.

Dovolenkáři v Egyptě, vy si myslíte, jak jste s tím vydrbali? Můžete skončit před soudem, hrozí Prymula
Foto: cestolino.cz
Popisek: Egypt - ilustrační foto

V případě, že Češi chtějí vyrazit do Egypta bez negativního testu, stačí, když do této země zavítají z ciziny. Obcházejí tím však nařízení a hygienici i epidemiologové samozřejmě takové jednání odsuzují. Epidemiolog Roman Prymula varuje, že ve chvíli, kdy se potvrdí nákaza, hrozí takovému turistovi sankce i případný soud. 

Blesk Zprávy si všimly některých příspěvků na sociálních sítích, kde se tímto trikem dovolenkáři chlubí. Egypt totiž patří pro Čechy mezi „červené státy“. „Teď sedím v Istanbulu, letím teda do Sharmu, ne do Hurghady,“ píše uživatelka, že letěla z Vídně. Další uživatel pak přitakává. Do Egypta se Češi ani napřímo zatím nedostanou. Navíc při návratu nemusí předkládat test.

Ministerstvo zahraničních věcí o tomto obcházení ví. „Kontrolu a sankce má na starosti příslušná hygienická stanice,“ uvedl rezort. 

Kromě do Egypta se tyto praktiky přestupu dějí i při cestách do Turecka. A to právě kvůli povinnosti předkládat negativní test při letu z ČR. „Letěla jsem přes Budapešť do Káhiry a stejnou cestou nazpět. V Budapešti řeknete při návratu, že děláte jen tranzit do ČR a normálně jdete z letiště ven, sednete do auta a jedete domů,“ chlubila se například jedna z Češek.

Epidemiolog Prymula nad tímto postupem varuje, že čeští epidemiologové pak ztrácejí kontrolu nad případy. „I v dobách vrcholu té epidemie se nedá úplně ošetřit, když máte otevřenou hranici EU, to se nedá technicky pochytat. To by tam musely být kontroly,“ řekl a apeluje na osobní zodpovědnost. 

Jágrová pak varuje před případnými sankcemi, které se pohybují kolem deseti tisíc korun. A uvádí, že „lež má krátké nohy“ a v případě onemocnění covidem-19 bude muset člověk uvést, kde se pohyboval. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …