Drahé léky vykompenzujeme vyššími důchody, říká NERV

24.02.2011 17:50

Miroslav Zámečník, člen komise pro zdravotnictví Národní ekonomické rady vlády (NERV), spekuluje, jak by se daly zmírnit výdaje na léky. Ty totiž nebudou podléhat nižší sazbě DPH. Jedním z řešení je zvýšení důchodů.

Drahé léky vykompenzujeme vyššími důchody, říká NERV

"Pokud se přepočte spotřební koš důchodců, kde jsou přirozeně léky markantní položkou, tak tam by kompenzace mohla přijít ve formě zvýšení důchodů," řekl Zámečník ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Celá věc ovšem závisí na jednáních, zatím se prý NERV teprve začala situací zabývat. Další úspory by do zdravotnictví měly jít tím, že se ušetří na veřejných zakázkách. Často kritizovaných. "V soukromých firmách se to dělá tak, že když se něco podobného provalí, tak se najme krizový manažer, který všechno podepisuje. Od pěti tisíc do miliard. Všechno se sjednotí, všechno schvaluje jeden člověk a nic se pak neukradne."

V případě zdravotnictví by mohla roli jednoho člověk zastat časem příslušná rada. Do doby, než se ustanoví, by se ale podle Zámečníka mohlo klidně "najet" do systému jednoho arbitra.

Žijeme v království slepých zrcadel. Nevíme, kolik je lékařů

Centralizovat by se měl i registr lůžek a lékařů. "Výzva Děkujeme, odcházíme nám ukázala, že žijeme trochu v království slepých zrcadel, zjistili jsme, že nevíme, kolik máme lékařů," podotkl. V registrech se totiž někteří z nich překrývají.

"Osobní čísla musíme sjednotit s rodnými, musíme udělat pořádek v těchto registrech. Je třeba také udělat centrální fond lůžek."

Tento základní krok reformy zdravotnictví by se podle Zámečníka dal stihnout do roka.

Čtěte:

Nudný konec exodu. Vláda místo jásotu uspávala diváky

Engel nakoukl do vysoké politiky: A nic moc, řeknu vám

Byl jsi proti nám? Jsi bez práce, vyslechl si doktor. Solidarita je pryč

Sledovali jsme téma: Exodus lékařů

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…