„Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

05.05.2024 18:50 | Reportáž

„Mít milion podpisů, tak snad vyženu všechny ty antikristy z Poslanecké sněmovny,“ zasmál se v nadsázce Jiří Folajtár při nedělním tichém protestu. Lidé se při něm modlili za navrácení součásti korunovačních klenotů, takzvaného Zlatého ostatkového kříže, z Německa zpět domů. Poprvé v naší historii byla totiž relikvie vyvezena za hranice a řada lidí s tím nesouhlasí. Katolík Folajtár akci organizoval a sbírá podpisy pod petici požadující bezodkladné navrácení kříže.

„Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tichý nesouhlas před sídlem kapituly a katedrálou svatého Víta v Praze se zapůjčením ostatkového kříže do Německa

„Ostatkový kříž je český symbol a vystavovat ho v Německu na výročí okupace Československa, to je opravdu strašlivé,“ řekl ParlamentnímListům.cz bývalý krizový manažer komunikace na Ministerstvu průmyslu Robin Čumpelík. Právě on vytvořil video zvoucí na tichý protest před katedrálu svatého Víta na Pražském hradě a metropolitní kapitulu, která se stará o svatovítský poklad. Akce, při níž se věřící modlili za brzké navrácení součásti korunovačních klenotů domů, tedy proběhla velmi poklidně.

Kříž v muslimském Německu

Neznalý člověk by si o trochu větší skupince lidí – bylo jich zhruba čtyřicet – před katedrálou svatého Víta řekl, že jde jen o další shluk turistů. Jen české vlajky na ramenou dvou účastníků protestu dávaly tušit, že o cizince nejde. „Jsem víc než spokojen. Takovou účast jsem ani nečekal. Je vidět, že to lidi trápí. Jen tu českou vlajku mohli nechat doma, protože jde o duchovní akci,“ zamýšlel se nahlas organizátor, římský katolík Jiří Folajtár.

Jde o to, že pražská arcidiecéze historicky poprvé vystavuje v zahraničí svatovítský chrámový poklad. Uměleckou výstavu s názvem ‚Fragmenty paměti‘ v drážďanské síni v Lipsiusbau zahájil prezident Petr Pavel za účasti například kardinála Dominika Duky, litoměřického biskupa Stanislava Přibyla a pomocného biskupa pražského Zdeňka Wasserbauera. S myšlenkou nejspíš přišel kurátor výstavy a bývalý šéf Národní galerie Jiří Fajt žijící střídavě v Berlíně a Praze.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nedivil bych se, kdyby ten kříž Pávek, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBobyNo1 , 05.05.2024 19:02:35
se souhlasem KDU-ČSL a prelátů církve, skopčákům nakonec daroval.

|  14 |  0

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…