Drahé potraviny: Ve studiu se hledal viník. Farský a Pospíšil cupovali ÚOHS

10.12.2023 13:46 | Monitoring

Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Karla Maříková (SPD), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Farský (STAN) debatovali ve velké politické diskuzi na CNN Prima News v Partii. Tématem bylo mimo jiné drahé jídlo či korespondenční volby.

Drahé potraviny: Ve studiu se hledal viník. Farský a Pospíšil cupovali ÚOHS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová

Úvodní téma patřilo zdražování potravin. Dá se s tím smířit? „Podle mě se s tím smířit nejde. Je jenom otázka, co s tím dělat. Je tady zcela zásadní role ÚOHS, protože nechápu, jak je možné, že v Česku máme o tolik dražší potraviny než v Polsku. Jak je možné, že takovým způsobem dlouhodobě obírají české zákazníky. Úřad pro to má pravomoc, aby si obchodní domy nelezly do zelí, ale konkurovaly si mezi sebou. Na rozdíl od vlády, ta tu pravomoc nemá," poznamenal úvodem Jan Farský.

Anketa

Reprezentuje Petr Fiala dobře Českou republiku?

2%
97%
hlasovalo: 57610 lidí
„Ve chvíli, kdy obchodní řetězce hlásí rekordní zisky, není to o cenách energií, jak tvrdí opozice," poznamenal následně Jiří Pospíšil. „Antimonopolní úřad tady selhává v posledních 15 letech. Dlouhodobě, permanentně nesbírá data o cenách potravin," podotkl také Pospíšil.

Jana Mračková Vildumetzová velmi zkritizovala ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). „Je nekompetentní. Nepřináší změnu legislativy," poukazovala Mračková Vildumetzová a upozorňovala také na neúměrné marže. „Ministr zemědělství by to měl nějakým způsobem řešit," uvedla.

Farský se následně Výborného zastal, že se snaží jednat se zemědělci i s dalšími, přestože nemá žádné pravomoci. „Žijeme v demokratickém zřízení a dohled nad soutěžním jednáním má Úřad pro ochranu hospodářské soutěže," sdělil Farský. 

„To, že se sníží DPH na potraviny o tři procenta, na to jsme upozorňovali, že to nikde nebude vidět," poznamenala k cenám potravin také Karla Maříková. „Vláda snížila DPH o tři procentní body a obchodní řetězce řekly, že navýší ceny potravin o deset procent," zdůrazňovala poté také Mračková Vildumetzová.

Vládu a opozici čeká střet ohledně korespondenční volby. „Neupírejme lidem právo volit. Je to standard v demokraciích," zdůraznil Farský a hovořil i o elektronických volbách. „Vidíme, co přinesla korespondenční volba v Rakousku, kde se opakovaly volby, v Americe, kde občané znevěrohodnili volby jako takové. Náš volební systém považuji za propracovaný. Tato vláda by měla řešit jiné zákony," sdělila Mračková Vildumetzová, jíž vadí, že to vláda přinesla jako poslanecký návrh. Proces by podle ní měl být vládním návrhem, kdy by se k němu měla vyjádřit Legislativní rada vlády.

„TOP 09 vždy podporovala korespondenční volbu. V zahraničí žije několik tisíc Čechů. Jsou to lidé, kteří tam pracují, žijí, studují," vysvětloval Pospíšil, že celý příběh není o ústavní změně, ale o tom, aby se lidem usnadnily volby. „Kdyby bylo na mně, zavedl bych elektronické volby," poznamenal a litoval, že je opozice proti tomu.

„Strany pětikoalice především vyhrávají v zahraničí. Proto asi ten poslanecký návrh," sdělila následně Maříková. „Vzhledem ke klesající důvěře občanů vůči pětikoalici přicházejí s tím poslaneckým návrhem," dodala Maříková a kritizovala, že korespondenční volby nejsou tajné. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

TOP 09 vždy podporovala korespondenční volbu., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 10.12.2023 14:54:04
TOP09 nemá ani 2 500 členů, nemá ani podporu 4,5% voličů, tak si klidně mezi sebou posílejte pohlednice, dopisy nebo korespondenční lístky, ale nenuťte to deseti miliónům občanů!! Nemáte na to mandát. Na takovou změnu nemá mandát ani celá vláda, kterou podporuje 20% obyvatelstva. ODS má podporu voličů kolem 12%, Piráti, pro mne záhadně, 10% a zbývající tři se pohybují kolem 5%. Vaše sprostota spočívá ve 108 hlasech získaných podvodem. Být poslancem vládních stran styděl bych se, že podporuji tuto vládu hrůzy!! Na tuto vládu se bude vzpomínat jako nejhorší všech dob a na jejich poslance jako na ty, kteří vládnutí umožnili ač viděli, slyšeli ohlasy občanů ČR.

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

18:05 „Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

Rusko chystá výstavu v moskevském parku Patriot, kde vystaví ukořistěné ukrajinské tanky západní výr…