Drahý plyn? Pokud ho kupujete z Ruska, tak podporujete vraždění, rozčílil se Jurečka

03.12.2023 14:40 | Monitoring

V první hodině svých Otázek řídil moderátor Václav Moravec diskusi ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), poslankyně Lucie Šafránkové (SPD) a místopředsedy největší odborové centrály Víta Samka. Jurečka se jal vysvětlovat, jak se bude vyvíjet cena elektřiny. A Samek ho hned zchladil: „Pane ministře, máte to hezky naučené, ale tohle není volební kampaň.“ A spolu se Šafránkovou zasazoval ministrovi jeden slovní úder za druhým. Jurečka se ze všech sil bránil; vytáhl na stůl i vraždění lidí. Na Ukrajině.

Drahý plyn? Pokud ho kupujete z Ruska, tak podporujete vraždění, rozčílil se Jurečka
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: U Václava Moravce o drahých energiích

Rodičovský příspěvek se má od ledna zvýšit o 50 tisíc. Ale jen těm, kteří se narodí až po Silvestru. Tedy až v dalším roce. Pokud se nějaké dítko narodí 31. prosince, bude o 50 tisíc chudší. Moravec v té souvislosti připomněl, jak dnešní vláda, tehdejší opozice, kritizovala vláda Andreje Babiše (ANO), když udělala tentýž krok. Dnešní premiér Petr Fiala a dnešní vicepremiér Jurečka Babiše kritizovali, že nelze děti přísně rozdělovat jednou minutou. A dnes, když je někdejší opozice součástí vlády, postupuje obdobně jako Babiš.

Jurečka se hned bránil. „Je úplně jiná rozpočtová situace. Tehdy byl rok 2018 a 2019. Tehdy byla situace ekonomicky diametrálně jiná, než je dnes. Ta situace je letos minus 295 miliard korun, a na příští rok minus 250 miliard korun. To je ten rozdíl. Já ten náš krok považuji za důležitý v podpoře rodičů,“ prohlásil Jurečka.

Šafránková se zlobila, že SPD už minulosti předložila návrh, který měl rodinám pomoci. „Vládní poslanci se tehdy nepřihlásili ke svým hlasovacím kartám a znemožnili tak podporu rodičů s dětmi do čtyř let. To je naprostá nehoráznost, protože ti rodiče čelili inflaci, zvyšovaly se ceny potravin, ceny všeho. A ten krok je třeba udělat, aby se podpořila porodnost. Dalo se to udělat v rámci projednávání rozpočtu. V rámci peněz na politiku zaměstnanosti,“ hřímala Šafránková. „Pan ministr, pokud si říká sociální svědomí této vlády, tak by měl více bojovat za rodiny s dětmi,“ dodala.

Když se dostal ke slovu Samek, upozornil, že politici vládních i opozičních stran se rozhodli v letech 2020 a 2021 změnit systém tak, že v systému najedou chyběly stovky miliard korun každý rok. A dnes ti stejní politici, podle Samka, vidí, že společnost jako celek toto odmítá. Protože se staví proti poklesu kvality služeb ve školství či ve zdravotnictví.

A to podle Samka není jedná věc, která občanům velmi vadí. „Zisky firem rostou, ale lidé jsou konfrontováni s tím, že jejich mzdy se propadají,“ zdůraznil Samek.

Jurečka se hned bránil, že díky lidovcům se už před lety podařilo zařídit navyšován peněz od státu pro každé další dítě pro rodiče, kteří legálně pracují. Jurečka připomněl, že maximum peněz dnes vyčerpají rodiny, které nají 5 až 6 dětí.

Jurečka též slíbil, že vláda bude i v lednu rozhodovat o tom, jak pomoci těm, kteří to potřebují nejvíc. „Minimální mzdu zvýšíme zhruba na úroveň 41 % té průměrné, což je situace, která tady nikdy nebyla,“ poznamenal Jurečka.  Divákům sdělil, že v horizontu pěti let „by rád“ dostal minimální mzdu na 50 % průměrné mzdy. „Ale většina v rámci koalice se kloní k navýšení na 45 %“, připodotkl. A že v absolutních číslech se minimální mzda zvýší o 1600 korun a přesáhne 18 tisíc.

Samek si ale stěžoval, že ministr mluví v televizi hezky, ale na jednáních tripartity narážejí odboráři na jiný problém. „V jedné místnosti se míjejí názory dvou stran. A jen velmi málokdy se potkáváme. “ A pokud jde o řeči o minimální mzdě, Samek tady má jasno. Dál tady bude reálná mzda klesat,“ ozval se odborář. „Je to pokračování toho systému levné práce v České republice,“ rozhorlil se Samek. „Přitom zisky společností odpovídají tomu – i produktivit práce tomu odpovídá – že nic nebrání, aby mzdy rostly rychleji,“ pravil Samek, s dovětkem, že minimální mzda může růst ještě rychleji.

Jurečka nato nabídl opačný pohled. „My jsme měli zhruba 15 let situaci, kdy byla minimální mzda na úrovni 35 až 38 %.“

Šafránková volala po zavedení „vzorečku valorizace“ minimální mzdy – podle jasně daného vzorečku. „Kdyby se zavedl automatický valorizační mechanismus, tak tady bude předvídatelnost pro zaměstnavatele i pro zaměstnance.“ Osobně by si prý uměla představit, že jeden rok minimální mzda stoupne na 45 % průměrné mzdy, další rok na 47,5 % a třetí rok na 50 %.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

A cenzura tu funguje na plné obrátky, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseZablokován na Seznamu , 03.12.2023 16:27:56
Pište prosím jen opěvné ódy na Jurečku, jakákoli kritika je ihned mazána!

|  18 |  0

Další články z rubriky

Pochybujete o ruském útoku na depo? Jsme Češi, věříme českým institucím, poučil Foltýn

13:00 Pochybujete o ruském útoku na depo? Jsme Češi, věříme českým institucím, poučil Foltýn

Moderátor Tony Hlavík z Novinky.cz a vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn se v po…