Drobil s Kočí bydlí v ministerském domě, zaujalo server

17.04.2011 6:55

Kristýna Kočí a Pavel Drobil bydlí v Salvátorské ulici v blízkosti Staroměstského náměstí. Za vybavené byty jim platí sněmovna, k dispozici mají i úklidovou firmu. Tvrdí to server Aktuálně.cz. "Rozhodně to není žádný luxus," háji se nájemník Drobil.

Drobil s Kočí bydlí v ministerském domě, zaujalo server
V době, kdy vládnutí koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných zmítá největší krize v devítiměsíční historii, vyplula na povrch letitá aféra přepychových státních bytů v Salvátorské ulici v centru Prahy, píše Aktuálně.cz.  Známé jsou proto, že se před lety za 38 státních milionů zrekonstruovaly, pořídil se do nich luxusní nábytek a bydlely v nich politické špičky.

A bydlí v nich stále, jen jména nájemníků se změnila, připomněla veřejnosti kauza exposlankyně Věcí veřejných Kristýny Kočí. Právě žena, která odmítla poslušnost faktickému šéfovi VV Vítu Bártovi, dnes jeden ze čtyř stotřicetimetrových bytů patřících ministerstvu pro místní rozvoj, obývá.

Právě tady také na začátku týdne našla za skříní odposlouchávací zařízení.

Kočí a Drobil jsou sousedé

Podle zjištění Aktuálně.cz je jedním z jejích sousedů bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), který kvůli aféře na Státním fondu životního prostředí opustil funkci a o němž poslankyně v památné nahrávce tohoto týdne říká, že "...se Pavel vrátil".

"Drobil mě o byt požádal hned na druhém zasedání vlády. To jsem ani nevěděl, že ministerstvo v Salvátorské ulici nějaké byty má," řekl Aktuálně.cz ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV).

Kromě dvou poslanců mají státní byty v Salvátorské ulici ještě dalšího nájemníka - Jankovského náměstka Michala Koláčka. Všichni podle mluvčí ministerstva Jany Jabůrkové platí měsíční nájem 17 tisíc korun. Poslední byt je prázdný. Server označuje byty za "luxusní".

"Já mám nárok na poslanecký byt. Mám normální smlouvu mezi sněmovnou a ministerstvem pro místní rozvoj," prohlásil pro Aktuálně.cz Drobil s tím, že byt platí z poslaneckých náhrad.

Bývalého kolegu z Věcí veřejných Kamila Jankovského, který je podle spekulace Aktuálně.cz spojkou mezi vzbouřenci a Bártovi loajálními véčkaři, požádala Kočí o byt zhruba před dvěma měsíci.

Nastěhovala se do něj místo dalšího náměstka pro místní rozvoj Michala Janeby. Tomu prý nevyhovovalo, že u domu, který je blízko Staroměstského náměstí, nemá kde parkovat.

Drobil: Není to žádný luxus

Redakce Aktuálně.cz se chtěla Kristýny Kočí vyptat na detaily její nájemní smlouvy, ale bez výsledku. Už několik posledních dní má vypnutý telefon a na vzkazy nereaguje. Nic o ní neví ani poslanec Stanislav Huml, který s ní byl v poslední době často v kontaktu. "Opravdu nevím, kde je," řekl Huml.

Služební byty, ve kterých poslanci bydlí, byly před několika roky za vlády tehdejšího unionistického ministra Pavla Němce vybaveny velice kvalitním, ale i drahým nábytkem. Tehdy vyšel ministerstvo na zhruba pět milionů korun.

Nájemníci mívali k dispozici i "služební" povlečení či ručníky. Navíc úklidová firma jim na útraty státu vyprala.

"Dříve se dokonce v těch bytech platit měsíční nájem dva tisíce korun. Tomu je ale už konec," podotkl ministr Jankovský.

Dnes je podle mluvčí Jabůrkové v bytech standardně vybavená kuchyň a koupelna na úrovni devadesátých let. "Rozhodně to není žádný luxus. Je tam normální sektorový nábytek, obyčejná sedačka nebo skříň," podotkl Drobil.

Kam nábytek za zhruba pět milionů korun zmizel, neví současný ani tehdejší ministr pro místní rozvoj. "V kanceláři ho určitě nemám. Mám tady obyčejný pohovku, stůl a židle," řekl Jankovský.

Exministr Pavel Němec Aktuálně.cz tvrdí, že za jeho působení se žádný luxusní nábytek do bytů nestěhoval.

V roce 2002 ale mluvil jinak. "Já jsem na začátku dal pouze rámcové zadání, aby to bylo úsporné a byla to česká firma. Ve všech směrech se snažím podporovat české výrobky," vysvětloval v dobových zprávách. Skandál s luxusním nábytkem dokonce ohrožoval jeho ministerské křeslo.

Dále čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…