Drsné. Šéf neziskovky, kterou Babiš nesnáší, promluvil. Tlak na demisi roste

04.12.2019 16:21

Ředitel české pobočky protikorupční neziskové organizace Transparency International (TI) David Ondráčka se v rozhovoru pro server Info.cz pořádně obul do Babiše. Český předseda vlády prý dnes vzkazuje EU: „Milý Bruseli, posílej peníze, ale už se nestarej o to, jak jsou čerpány nebo jestli si je tady rozkrademe. A já jsem teď šéf, takže já mám první volbu.“ Babiš prý bezostyšně české veřejnosti lže, a to se lidem líbit nebude. I když někteří lidé jsou ochotni odpustit i vraždu.

Drsné. Šéf neziskovky, kterou Babiš nesnáší, promluvil. Tlak na demisi roste
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ředitel Transparency International ČR David Ondráčka

Podle ředitele je po auditu Evropské komise jasné, že předseda vlády Andrej Babiš (ANO je ve střetu zájmů, protože kdyby nebyl, tak by jisté okamžitě všechno zveřejnil, protože by měl v ruce silnou kartu proti svým kritikům. To, že vláda z auditu nechce zveřejnit ani čárku naznačuje podle Ondráčky, že audit pro Babiše rozhodně nedopadl příznivě a že kontroloři pravděpodobně dospěli k závěru, že se svého podnikání zbavil jen na oko, a jako premiér má vliv na přidělování evropských peněz svým firmám. To je podle Ondráčky otřesná situace, kterou by měl Babiš vyřešit tím, že odstoupí.

Ondráčka navíc vidí ještě jeden důvod k odchodu Babiše z premiérského úřadu. „Druhý důvod, který bych uvedl, je, že on v posledních dvou až třech letech v každém rozhovoru veřejnosti bezostyšně lhal. On tvrdil: ‚Já nejsem ve střetu zájmů, neovládám Agrofert a média, neporušuji zákon‘, ale teď je tady vlastně rozhodnutí, které mu řeklo, ‚vy jste celou dobu lhal‘, a já myslím, že veřejnost je citlivá na to, když jí politici takto bezostyšně lžou,“ rozjel se ředitel TI.

Anketa

Chcete šéfa ODS Petra Fialu za premiéra?

3%
97%
hlasovalo: 31982 lidí
Babiš sice říká, že audit není konečný, ale ředitel TI prohlásil, že český premiér jen mlží. Teď už se prý bude hrát jen o to, o kolik peněz kvůli Babišovi Česká republika přijde. V tuto chvíli předseda vlády hraje hru na zlý Brusel a podle ředitele TI nelze vyloučit, že mu to vyjde, protože řada Čechů je vůči EU skeptická.

„Babiš tím vlastně říká ‚Milý Bruseli, posílej peníze, ale už se nestarej o to, jak jsou čerpány nebo jestli si je tady dneska rozkrademe. A já jsem teď šéf, takže já mám první volbu,“ šil do předsedy vlády Ondráčka. „On tady přihrává peníze, o kterých sám rozhoduje, do vlastní kapsy, ať už jde o podobu rozpočtu na celoevropské úrovni, tak samozřejmě doma, kde má vliv na to, jak se úřady obsazují. A podívejte se na ministry, jak dneska hájí jeho zájmy místo toho, aby hájili zájmy České republiky,“ pokračoval Ondráčka.  

Evropská komise může čekat, že sjednáme nápravu a že se sami postaráme např. o to, aby už Agrofert nedostával dotace, které dosud dostával, ačkoli na ně neměl nárok. Pokud nápravu nezjednáme, tak možná nedostaneme peníze na jiné projekty. Podle ředitele Transparency International navíc nelze vyloučit, že celá kauza bude mít ještě trestněprávní dohru.

Fotogalerie: - U hrobu Václava Havla

Předsedové ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 společně po...
Hrob prvního prezidenta po sametové revoluci Václa...
Předsedové ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 společně po...
Předsedové ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 společně po...
Předsedové ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 společně po...
Hrob prvního prezidenta po sametové revoluci Václa...

Němci, Nizozemci a další členové EU mohou také říci, že už odmítají posílat od České republiky peníze, když si je premiér vlastně strká do vlastní kapsy. Ondráčka to tak vidí. Babiš podle něj šel do politiky i proto, aby udržel dotace pro svůj byznys, což může vadit i řadě českých občanů.

„Na druhou stranu je jasné, že mnoho lidí je vlastně schopno odpustit i vraždu. Je to teflonová věc a může se stát, že to po něm steče, ale podle mě je to tak velká kauza, že by se to stát nemělo,“ prohlásil Ondráčka. 

Nakonec prohlásil, že on sám spory s Babišem nebere osobně, ačkoli Babiš tento spor do osobní roviny staví. Ondráčka si však trval na tom, že by se TI snažila hlídat i jiné premiéry, jak to ostatně dělala už před Babišem a jak to nepochybně bude dělat i po něm.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ten, o kterém nesmíte mluvit!  Tommy Robinson dostal cenu. A dějí se věci: Zákazy, mazání, tresty. Ale čtěte

7:31 Ten, o kterém nesmíte mluvit! Tommy Robinson dostal cenu. A dějí se věci: Zákazy, mazání, tresty. Ale čtěte

Britský novinář a aktivista Tommy Robinson, který informoval veřejnost o muslimských ganzích, které …